Laboratorium zajmuje się przede wszystkim testowaniem i rozwijaniem nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo pracy w centrach logistyki e-commerce Amazon w Europie, a także wspierających pracowników firmy.
Rozwiązania Europejskiego Laboratorium Innowacji
Do nowo wprowadzonych technologii należą:
- SORTOWNIKI TOWARÓW: całkowicie zautomatyzowany system sortowania – pracownicy nie muszą szukać produktów w pojemnikach, co pozwala ograniczyć obciążenie mięśni.
- ROBOTY PALETYZUJĄCE: dzięki dużym robotycznym ramionom nie trzeba używać wózków widłowych do transportowania palet. Paletyzatory samoczynnie przenoszą pojemniki z miejsca na miejsce.
- PODNOŚNIKI POJEMNIKÓW: samoczynnie podnoszą pojemniki i umieszczają je na przenośnikach taśmowych.
- SAMOJEZDNE POJAZDY: roboty pomocnicze – podobne do robotów transportowych – płynnie poruszają się po magazynie, dostarczając towary pracownikom, dzięki czemu pokonują oni mniejsze odległości i nie muszą ciągnąć ani popychać wózków czy pojemników z towarami. Urządzenia te wyposażone są w specjalne czujniki i poruszają się po zaprogramowanych trasach, uniemożliwiając zderzenie z inną maszyną czy pracownikiem.
- ROBOTY SORTUJĄCE: mniejsze robotyczne ramiona zastępujące pracowników przy wykonywaniu powtarzalnych czynności takich jak podnoszenie, składowanie i obracanie się. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tych zadaniach, których maszyny nie mogą wykonać.
Zastosowanie automatyzacji w praktyce
Do tej pory Amazon w swoich centrach logistycznych wdrożył już 350 000 robotów transportowych. Amazon Robotics i czterostronne żółte regały wysokiego składowania produktów – wprowadzone przez Amazon po raz pierwszy w 2012 r., a w Europie w 2014 r. – są obecnie powszechnie stosowane w centrach firmy. W ramach Amazon Robotics wprowadzono m.in. zautomatyzowane systemy paletyzacji.
Część rozwiązań opracowanych przez nowe laboratorium jest już wykorzystywana w niektórych centrach logistyki e-commerce Amazon w Europie. Pozostałe są obecnie w fazie testów i dopiero po ich zakończeniu zostaną wprowadzone do użytku. Pojazdy samojezdne (Automated Guided Vehicles) są już stosowane we Włoszech i wprowadzane w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Podnośniki pojemników wdrażane są w Polsce i Wielkiej Brytanii. Sortowniki towarów i paletyzatory funkcjonują we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Roboty sortujące stosowane są we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech. Jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii.
18 000 zatrudnionych w Polsce
Serwis Amazona ruszył w naszym kraju dopiero w tym roku, ale firma działa w Polsce już od 2014 roku, zatrudniając w swoich centrach logistycznych i w biurach 18 000 pracowników, co sprawia, że jest to trzeci największy pracodawca amerykański w naszym kraju. W Gdańsku firma prowadzi również swoje centrum rozwoju technologii w Gdańsku, gdzie rozwijana jest m.in. Alexa. Amazon potwierdził, że w 2021 r. otworzy kolejne centrum logistyki e-commerce w Świebodzinie, gdzie pracowników wspierać będzie ok. 3 tys. robotów.