Anne Marie Engtoft Larsen zostanie najmłodszą tech-ambasador w duńskiej historii

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Anne Marie Engtoft Larsen zostanie najmłodszą tech-ambasador w duńskiej historii

Udostępnij:

W połowie 2017 roku Dania stała się pierwszym krajem na świecie, który stworzył dyplomację technologiczną – TechPlomacy. Teraz ambasada kraju poinformowała, że 33-letnia Anne Marie Engtoft Larsen obejmuje stanowisko tech-ambasadora.

Będzie to najmłodsza jak do tej pory tech-ambasador. Larsen wcześniej pracowała przy Światowym Forum Ekonomicznym, gdzie kierowała pracami organizacji nad technologią i zrównoważonym rozwojem. Nowa ambasador swoją siedzibę będzie miała w Dolinie Krzemowej. Stanowisko przejmuje po Casperze Clusterze, który zrezygnował w marcu ponieważ otrzymał propozycję pracy w firmie Microsoft. 

– Anne Marie Engtoft Larsen zostanie najmłodszą ambasador w duńskiej historii; będzie miała swoją siedzibę w Dolinie Krzemowej. Dania jest jednym z najbardziej zdigitalizowanych krajów świata, a także pierwszym państwem, które mianowało ambasadora ds. technologii – czytamy na profilu Facebookowym duńskiej ambasady w Polsce. 

– Stanowisko ambasadora technologii to praca marzeń. Z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie prac, dzięki którym będę mogła reprezentować Danię i wspierać rozwój technologiczny – powiedziała w komunikacie Anne Marie Engtoft Larsen.

TechPlomacy

Duńska inicjatywa TechPlomacy ma na celu rozwiązanie trzech powiązanych ze sobą tendencji w polityce zagranicznej. Po pierwsze chce kontrolować to w jaki sposób czwarta rewolucja przemysłowa wpływa na społeczeństwo i globalną równowagę sił. Według przedstawicieli instytucji rozwój technologiczny wpływa na wszystkie aspekty naszego życia, a zmiany jakie się dokonują są międzynarodowe i przekraczają granice z niespotykaną dotąd szybkością. Dlatego trzeba się temu przyglądać. 

Po drugie, międzynarodowe firmy technologiczne napędzające innowację technologiczną stały się na tyle wpływowe, że ich siła gospodarcza i polityczna odpowiada – a nawet przewyższa – siłę państw narodowych. To kolejne zjawisko, które trzeba kontrolować.

I po trzecie instytucja zwraca uwagę na to, że transformacyjny charakter powstających technologii w połączeniu z rozwojem potężnych podmiotów niepaństwowych kształtuje politykę zagraniczną i geopolitykę na nowe sposoby. Na przykład sztuczna inteligencja szybko staje się polem bitwy w zmieniającej się globalnej równowadze sił, bezpieczeństwo cybernetyczne wzrosło do czołówki krajowego programu bezpieczeństwa, a sieci 5G stały się kwestią sporną na arenie międzynarodowej. 

– Zbyt długo byliśmy zbyt naiwni w kwestii rewolucji technologicznej. Musimy zadbać o to, by demokratyczne rządy wyznaczały granice dla przemysłu technologicznego, a nie na odwrót. W tym miejscu pojawia się duńska inicjatywa TechPlomacy – mówi w komunikacie Minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod.

Inicjatywa TechPlomacy została zainicjowana przez duński rząd w 2017 roku. Cel inicjatywy został po raz pierwszy opracowany w rządowej strategii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa na lata 2017-2018. Instytucja obejmuje politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, w tym politykę cybernetyczną, politykę rozwoju, eksport i promocję inwestycji oraz szereg polityk sektorowych – również w stosunkach dwustronnych Danii z innymi krajami oraz UE.