Aper Ventures inwestuje w United Robots. Autonomiczne roboty sprzątające pojadą w tłumie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

United Robots

Udostępnij:

United Robots zaprezentował flotę autonomicznych przemysłowych robotów sprzątających – chce zdobyć klientów w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Dzięki AI mogą nawigować w zatłoczonych przestrzeniach, zmniejszyć zużycie wody, detergentów i prądu. Na jednym ładowaniu roboty mogą wyczyścić obszar równy dwóm boiskom piłkarskim. Zaprojektowane specjalnie z myślą o przestrzeniach przemysłowych, roboty te zapewniają ciągłe czyszczenie przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi. W startup zainwestował fundusz Aper Ventures z koinwestorami, nie ujawniono kwoty.

Roboty zdolne do płynnej współpracy z ludźmi w ciasnych przestrzeniach pomagają utrzymać bezpieczeństwo i czystość bez wstrzymywania operacji. Według amerykańskiej National Safety Council, poślizgnięcia, potknięcia i upadki to najczęstsze przyczyny wypadków w magazynach. Wycieki i zanieczyszczenia są przyczyną 30% z nich. W branży magazynowej przerwy na sprzątanie mogą być kosztowne. Autonomiczne roboty sprzątające, które mogą poruszać się w tłumie, zapewniają bezpieczeństwo i zmniejszają dodatkowe koszty pracy.

Robot wspierany przez AI

– Nasze roboty są bardzo wydajne i zapewniają wysoki standard czyszczenia; ich prawdziwa przewaga polega na zdolności do harmonijnej współpracy z ludźmi w zatłoczonych miejscach, w czasie rzeczywistym. Przeprojektowaliśmy tradycyjną maszynę, umożliwiając każdemu robotowi obracanie się w miejscu, co czyni go najbardziej zwinną szorowarką – mówi Dariusz Mańkowski, CEO i współzałożyciel United Robots.

Inteligentny system oparty na sztucznej inteligencji zapobiega sprzątaniu “na zakładkę”, oszczędzając wodę, detergenty i energię. Takie podejście oferuje zrównoważone rozwiązanie w zakresie czyszczenia, które również obniża koszty utrzymania magazynu i innych przestrzeni przemysłowych. Po szeroko zakrojonych testach w Polsce, czwartym co do wielkości rynku w Europie pod względem zaopatrzenia magazynów, roboty mają zadebiutować w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Firmy wdrażające tę technologię mogą spodziewać się oszczędności kosztów sięgających 85%. Konrad Cop, były inżynier łazika marsjańskiego, kieruje zespołem stojącym za tą innowacją.

Inwestorzy o rundzie finansowania

– Nasza inwestycja w United Robots sygnalizuje zmianę: maszyny usprawniają ludzkie zadania, zamiast je utrudniać. Pożądane przez inwestorów spółki deeptechowe oferują rozwiązania nawet dla menedżerów magazynów, branży motoryzacyjnej i produkcyjnej poszukujących rozwiązań w zakresie niedoborów kadrowych – mówi Piotr Sławski, Partner Zarządzający w Aper Ventures.