Siódmą edycję ReaktorX ukończyły też projekty takie jak Booksy dla psów, AirBnB dla samochodów, opaska pozwalająca mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza dokładnie tam, gdzie właśnie się znajdujesz, czy apka do wyszukiwania obrazem butów, które ci się spodobały.
ReaktorX to program dla ekspertów branżowych, którzy pod okiem doświadczonych przedsiębiorców tworzą swój pierwszy biznes. Po raz siódmy akcelerowaliśmy startupy na wczesnym etapie – po raz pierwszy odbyło się to całkowicie zdalnie – od momentu poznania aplikujących zespołów, przez warsztaty i nawiązanie relacji z mentorami prowadzącymi, budowanie networku między założycielami, inwestorami, aż po Demo Night. Czas na podsumowania i wnioski, czy taka forma akceleracji ma sens.
Doświadczeni i zdeterminowani uczestnicy
Od samego początku wszystko, co robimy w ReaktorX, odbywa się w języku angielskim, tak, żeby program mógł dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i mógł wesprzeć osoby z pomysłem na startup z różnych części Europy (a nawet świata). Niejednokrotnie okazywało się jednak, że zawieszenie swojego dotychczasowego życia i wyjazd na 10 tygodni do Warszawy nie był dla zespołu możliwy. Traciliśmy możliwość pracy z wieloma bardzo wartościowymi, dojrzałymi osobami, które miały świeży pomysł na startup. Tym razem do ReaktorX dołączyli founderzy pochodzący z USA, Francji, Włoch, a także mieszkający w Wielkiej Brytanii.
Wśród uczestników aktualnej edycji znaleźli się marketingowcy, naukowcy, prawnicy, czy eksperci od gamingu, doświadczeni eksperci w swoich niszach, którzy na bazie dotychczasowej wiedzy o własnym rynku zdecydowali się go zrewolucjonizować.
Takim przykładem jest zwyciężczyni Demo Night – Ewa Galant, która wcześniej między innymi odpowiadała za rozwój marki WeWork w Australii. Trzy tygodnie przed tym, kiedy świat zaczął zamykać swoje granice, Ewa postanowiła zrezygnować z pracy i stworzyć projekt o nazwie Hashiona – aplikację mobilną, która pomaga pacjentom chorym na Hashimoto i niedoczynność tarczycy śledzić symptomy choroby oraz dzielić się raportami z lekarzem. Ewę do realizacji tego projektu zachęciła własna, 8-letnia droga diagnozy choroby i próby jej leczenia, w którym ważne są nie tylko hormony, ale i tryb życia. Aktualnie zespół kończy tworzenie MVP, które przekaże w ręce pierwszych testerów – to ponad 400 osób, które same się zgłosiły, co obrazuje skalę problemu.
Dorota Rymaszewska, założycielka startupu, łączącego właścicieli zwierząt i usługodawców z tej branży, ma 20 lat zawodowego doświadczenia, w tym pracę dla takich firm jak Booksy czy Coders Lab. Teraz postanowiła wykorzystać zdobytą wiedzę przy pracy nad HiPets. O dojrzałości founderki i jej umiejętnościach budowania relacji biznesowych może świadczyć to, że jeszcze w czasie trwania programu preakceleracyjnego zdobyła ona finansowanie od SMOK Ventures.
Tomasz Krzyżak, Łukasz Fiszer, Jan Folfas to trójka deweloperów, którzy znając doskonale codzienne problemy w pracy programistów, postanowili zautomatyzować badanie jakości kodu pod kątem błędów i bezpieczeństwa tak, aby zmniejszyć koszty i poprawić jakość całego procesu. Ich startup, DeploySphere został wyróżniony przez Jury, w składzie: Tomasz Kolinko, Artur Karczykowski, Beata Cichocka-Tylman, Piotr Chomczyk i Ross Knap.
AirNeatly to małe urządzenie, które można zabrać ze sobą wszędzie, analizuje powietrze pod kątem czynników wpływających na nasze samopoczucie, takich jak m.in. CO2 i zanieczyszczenia powietrza (PM) – powodujących problemy ze snem, koncentracją, bóle głowy jak i poważne choroby płuc oraz serca. Rekomendacje, które użytkownik otrzymuje pozwalają na eliminację ich szkodliwego działania. Jego autorką jest Jagoda Lazarek, która oprócz doktoratu z informatyki, zdobywała doświadczenie w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w IBM, University of Cambridge, University of Oxford, Imperial College London, m.in. do zastosowań medycznych jak i przemysłowych.
Mentorzy, którzy zaangażowali się dzięki zdalnej edycji
David Bizer, współtwórca Netscape i pierwszy rekruter Googla w Europie, jest mentorem prowadzącym startupu Testiga, platformy do testowania umiejętności online, która pomaga rekrutującym szybciej znaleźć najlepszą osobę do pracy. Za projekt doceniony przez Jury odpowiada Paulina Wardęga, była szefowej marketingu w Coffedesk.
John Biggs, dziennikarz TechCruncha, który publikował także m.in. w New York Times, uczył nasze startupy z tej edycji skutecznego międzynarodowego PR-u. Zespoły były także konsultowane przez przedstawicieli najlepszych funduszy kapitałowych z Londynu inwestujących na wczesnym etapie – Husseina Kanji z Hoxton Ventures (mają w swoim portfolio już trzy jednorożce), czy Magdalenę Posłuszny ze Speedinvest.
Jako lead mentor wspomnianej wcześniej aplikacji, wspierającej osoby z Hashimoto, zaangażował się Uldis Leiterts, doświadczony przedsiębiorca z Doliny Krzemowej.
Dużym wsparciem dla Jeffery’a Thompsona, foundera Epoch Media, studia gier skoncentrowanych wokół wciągających historii, był Paul Bragiel, międzynarodowy inwestor, który zainwestował w ponad 200 spółek, najczęściej na bardzo wczesnym etapie rozwoju, z których wyrosło kilka „jednorożców”: Uber, Unity, Zappos, Niantic czy Stripe. Jeffery, z pochodzenia Amerykanin, jest doświadczony w pisaniu scenariuszy gier video i to właśnie polski rynek uznał za najlepszego odbiorcę swojego najnowszego dzieła – “Pensions”.
To dzięki przeniesieniu preakceleracji do świata wirtualnego mogliśmy włączyć w jej program najlepszych mentorów z Europy i Doliny Krzemowej, którzy najprawdopodobniej nie zdecydowaliby się na przyjazd do Warszawy, aby poprowadzić warsztaty. Silne relacje, które wytworzyły się między zespołami pozwalają nam sądzić, że to dojrzałość założycieli jest kluczem sukcesu, a nie medium czy platforma.
Ruszył nabór do kolejnej zdalnej edycji ReaktorX
Połączenie najciekawszych founderów, jakich mieliśmy do tej pory i najskuteczniejszego mentoringu daje nam wiatr w żagle i energię do przygotowywania kolejnej, ósmej już edycji ReaktorX – znowu zdalnie. Aplikacje już ruszyły.