Aplikacja stworzona przez terrorystów trafiła do sklepu Google Play

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Alemarah to aplikacja mobilna stworzona przez islamskich bojowników. Za jej pośrednictwem terroryści mieli propagować swoje poglądy. Przez kilka godzin program był dostępny w sklepie Google Play.

talibowie | fot. by Joe Painter, ResoluteSupportMedia, flickr.com CC by 2.0 | modyfikacja: 632×348

Aplikacja islamskich bojowników na Androida

Do sklepu Google Play trafiła aplikacja mobilna stworzona przez afgańskich talibów.  Za jej pośrednictwem terroryści zamierzali dystrybuować propagandowe materiały wideo i werbować nowych członków ugrupowania. Po kilku godzinach została usunięta z platformy, po tym jak SITE Intelligence Group, organizacja zajmująca się monitorowaniem działalności dżihadystów w internecie, poinformowała o zajściu Google.

Według ekspertów uruchomiona przez islamskich bojowników aplikacja mobilna miała być elementem rywalizacji talibów z tzw. Państwem Islamskim, które wzmacnia swoją pozycję we wschodnim Afganistanie. Zdaniem Torea Hamminga, specjalisty ds. islamskich dżihadystów z European University Institute, talibom zależy na przejęciu kontroli w tym regionie. Dlatego materiały publikowane za pośrednictwem oprogramowania były napisane w języku paszto, którym posługuje się większość miejscowych.

Aplikacje, strony internetowe i serwisy społecznościowe

Aplikacja o nazwie Alemarah, o której mowa, nie jest jednak jedynym medium służącym terrorystom do werbowania nowych członków ugrupowania. Magazyn The Guardian podaje, że prowadzą oni stronę internetową dostępną w pięciu językach, w tym angielskim i arabskim, a także są aktywni w serwisach społecznościowych. I tak na przykład, rzecznik talibów posiada oficjalne konto na Twitterze.

Podobnie zresztą robią terroryści z Daesh. W 2015 roku stworzyli aplikację mobilną, która miała zapewnić bojownikom bezpieczną komunikację. Z kolei Państwo Islamskie prowadzi działania propagandowe w mediach społecznościowych. W ubiegłym roku ponad pięć tysięcy kont terrorystów na Twitterze usunęli hakerzy z grupy Anonymous.