Aplikacja Telegram z nowymi funkcjami. Pojawiają się m.in. grupowe czaty głosowe

Dodane: 28.12.2020

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Aplikacja Telegram z nowymi funkcjami. Pojawiają się m.in. grupowe czaty głosowe

Udostępnij:

Dzięki nowej funkcji każda grupa Telegrama może teraz stać się pokojem rozmów głosowych. Czaty mogą być używane jako wirtualne przestrzenie biurowe dla zespołów lub nieformalne salony dla dowolnej społeczności.

Użytkownicy aplikacji coraz większą wagę przykładają do swojej prywatności w sieci. Nic w tym dziwnego – w końcu coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem personalizowanych reklam, co oznacza nic innego jak „podsłuchiwanie” naszych rozmów na różnego rodzaju komunikatorach. Innym dużym problemem jest zjawisko wycieku i kradzieży wrażliwych danych (szczególnie służbowych). Stąd narodziła się potrzeba stworzenia narzędzia, które zagwarantuje nam bezpieczeństwo w sieci.

Jedną z takich ma być Telegram, który od jakiegoś czasu możemy pobierać w polskiej wersji na nasze smartfony. Warto wiedzieć, że tę aplikację stworzyło dwóch braci (Nikolai i Pawieł Durow), którzy wcześniej opracowali największą rosyjską sieć społecznościową VK. Ich aplikacja była projektowana z myślą o tym, by zapewnić użytkownikom wysoki poziomu prywatności. Z tego powodu także biura firmy Telegram znajdują się w różnych zakątkach świata, by utrudnić władzom ewentualne podsłuchiwanie rozmów.

 

Do tej pory aplikacja oferowała grupy i kanały tematyczne, na których można było prowadzić konwersacje. Poza tym na tym komunikatorze mogliśmy tworzyć ankiety w czasie rzeczywistym i powiązać z jednym kontem wiele numerów telefonów, co jest wyjątkową opcją, jeśli chodzi o komunikatory internetowe. Teraz dodatkowo aplikacja zyska nowe opcje, dzięki którym jeszcze wygodniej będziemy mogli komunikować się w swojej grupie.

Najnowsza wersja aplikacji Telegram umożliwi bowiem przeprowadzanie czatów grupowych – w tym czaty głosowe. Nową funkcję zauważymy w górnej części okna czata grupowego w postaci belki informacyjnej. Co ważne, we wspomnianych czatach głosowych będzie mogła uczestniczyć naprawdę duża liczba uczestników – może to być nawet… kilka tysięcy osób w jednej konwersacji.

Czat grupowy jest przejrzyście pokazany w aplikacji – po dołączeniu do czatu grupowego dokładnie widzimy, który uczestnik w danym momencie zabiera głos w dyskusji. Cały czas mamy łatwą możliwość dołączenia do rozmowy (przycisk w prawym górnym rogu okna) i intuicyjnego sterowania mikrofonem (w dowolnym momencie możemy szybko wyciszyć i wyłączyć wyciszenie). Co ważne, nawet po dołączeniu do czatu głosowego cały czas możemy swobodnie poruszać się po aplikacji, przeglądać rozmowy i wysyłać wiadomości tekstowe.

Wszyscy posiadacze urządzeń z systemem Android dodatkowo zyskają nowy widget, który pozwoli na bezpośrednie zarządzanie uczestnictwem w konkretnym czacie. Ci sami użytkownicy będą mogli dodatkowo wybrać miejsce docelowe do zapisywania plików z czatów (będzie to mogła być np. karta pamięci). Natomiast dla właścicieli iPhonów stworzono możliwość ogłaszania odebranych wiadomości przy pomocy asystenta głosowego Siri.

 

To jednak nie koniec nowości od twórców Telegrama – pojawi się wiele nowych animacji i emoji. Co więcej, użytkownicy Androida mogą teraz szybko edytować zdjęcie, które już wysłali, aby dodać efekty, rysunki lub naklejki za pomocą naszego potężnego edytora multimediów. Użytkownicy iOS mogą stuknąć przycisk ołówka, aby szybko edytować i odesłać otrzymane zdjęcie.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem