O aplikacjach mobilnych rozmawiamy z Łukaszem Kłosowskim, założycielem serwisu GoMobi.pl. Łukasz jest wieloletnim dziennikarzem mediów branżowych – współtworzył i przez lata rozwijał Wirtualnemedia.pl, gdzie zajmował się rynkiem telekomunikacyjnym i internetowym.
Sprzęt mobilny, z którego korzystam to… iPhone 4, iPad 2, LG P970, Nokia Lumia 800.
Najczęściej używanymi aplikacjami przeze mnie są… Preinstalowana pogoda, preinstalowany klient poczty, Chrome, Safari, Facebook, nawigacja Navigon, Google Maps, HBO GO, TuneIn Radio, Shazam, Polskie aplikacje, Polityka.
Najlepsze polskie aplikacje to…
- Listonic – pomysł jest oryginalny, ale nie jest przełomowy. Jednak to jedna z niewielu polskich aplikacji, która znalazła swój model biznesowy.
- SaveUp – polski przełomowy pomysł rozpoznawania obrazu jest już popularny poza naszymi granicami. I o to chodzi! Teraz Polska!
- Aplikacja bankowości mobilnej Banku Pekao SA – wzór do naśladowania kolejnym aplikacjom bankowym w naszym kraju.
- Program TV od Wirtualnej Polski.
- iTaxi.pl – udane przeniesienie zagranicznego pomysłu „myTaxi”, które wymusiło na korporacjach daleko idące zmiany. Jest zagrożenie, że aplikacje tego typu zabiorą im kierowców, dlatego powoli zaczynają one same wdrażać własne systemy oparte na mobilnych technologiach.
- AutoMapa – najdokładniejsze mapy Polski jakie istnieją. Bez końca aktualizowane. W konfrontacji z „Google Maps” czy zagranicznymi gigantami w stylu „Navigona” na naszym gruncie bezkonkurencyjna.
- Jakdojade.pl – mobilny rozkład jazdy komunikacją miejską. Wzór dopracowanej, produktywnej, przydatnej i zaawansowanej aplikacji. Włożono w nią ogrom pracy, dlatego cena niemal 3 euro jest warta zainwestowania.
- Tuba.FM – wszyscy zapewne ją znają, więc nie będę się rozpisywał. Po prostu doskonała aplikacja muzyczna i świetne przeniesienie w mobile stacji z Grupy Radiowej Agory.
- Puls Biznesu+ – pierwszy polski dziennik wyłącznie na tablet. Nie sposób pominąć jej w zestawieniu.
Aplikacje z najładniejszym designem i najlepszym usablity to… Mam swoich faworytów, ale wygląd jest kwestią gustu, więc tę kategorię pomijam.
Aplikacja, bez której nie wyobrażam sobie urządzenia mobilnego to… przeglądarka internetowa, klient poczty internetowej, nawigacja, Facebook, aplikacje bankowości mobilnej.
Nie płacę za aplikacje, ponieważ…/Płacę za aplikacje, ponieważ… Płacę bo warto, bo cenię ciężką pracę deweloperów. Nie mam jailbreaka, ani nie pobieram aplikacji z nieoficjalnych źródeł, jak niektórzy dziennikarze blogów o aplikacjach, dzięki czemu za darmo mają dostęp do całej zawartości sklepów z aplikacjami a nawet więcej.
Aplikacje pomagają mi (w pracy/w życiu), bo… są kwintesencją urządzenia mobilnego. Bez nich to niemal zwykłe telefony. Te natomiast biorą udział w odbywającej się na naszych oczach mobilnej rewolucji. Więc aplikacje tyleż pomagają w życiu, co zmieniają nasze zachowania i przyzwyczajenia, a to dużo więcej niż tylko pomoc.
Aplikacjami, które dbają o moją produktywność są… SayHi – genialny tłumacz języków obcych zapewniający translację z 32 języków. Próbowałem tłumaczyć nawet książkę czytając mu po polsku – to działa! Dzięki takim narzędziom zawód tłumacza dewaluuje się.
- Pakiet Microsoft Office na Windows Phone – przeniesienie stacjonarnego Office’a w mobile.
- Pakiet biurowy w wersji na iOS czyli Pages, Numbers i Keynote. Chociaż dużo lepiej sprawdza się na większym formacie iPada niż iPhone’a.
- Od czasu do czasu usługa Cloud Computing – Dropbox.
- Dla architektów, budowlańców polecam My Measures & Dimensions. Robi się zdjęcie wnętrza/obiektu i nakłada pomiary w centymetrach oraz dodaje robocze notatki. Później takie zdjęcie pomocne jest w na przykład w rysunkach architektonicznych.
- Preinstalowany w smartfonach kalendarz i notatki.
- Jeszcze tego dobrze nie przetestowałem, ale polecam także „Google Drive”.
Aplikacje, które zapewniają mi rozrywkę, to… Chociaż cześć z wyżej wymienionych aplikacji posiada walory rozrywkowe, w tym pytaniu wspomnę jedynie o grach. Pierwszy raz to mówię publicznie, ale nigdy nie spędzałem wiele czasu na graniu. Jedyną konsolą jaką miałem było świętej pamięci otrzymane na komunię Nintendo. Później długo, długo nic. Wraz z posiadaniem kolejnych urządzeń mobilnych i pracą nad GoMobi.pl, gdzie jest oddzielny dział o aplikacjach, przetestowałem wiele z gier, ale nigdy nie wracałem do nich więcej niż 2-3 razy. Za dużo ich jest i ciągle powstają nowe, tymczasem cały czas staram się mieć ogólne pojęcie o wszystkich. Dlatego w tym pytaniu wspomnę tylko o dwóch tytułach.
- Pierwszym z nich jest Infinity Blade – równie wciągający na iPadzie, co iPhonie, przez wielu uznawany za najlepszą grę mobilną na świecie.
- A także Fifa 12 od EA Sports – głównie w wersji na iPada. Ten unikatowy produkt na rynku dzięki dodatkowej aplikacji „Gamepad” pozwala zrobić z iPhone’a joystick i grać przeciwko drugiej osobie bez dotykania ekranu tabletu.
W aplikacjach najbardziej zwracam uwagę na… użyteczność.
Aplikacją, którą szczególnie chciałbym polecić innym jest… W tym roku bezkonkurencyjnie najlepszą aplikacją jest opracowana przez Orange i organizacje UEFA oficjalna aplikacja na Euro 2012. W trakcie Mistrzostw Europy było w niej wszystko od informacji, zdjęć i materiałów wideo, poprzez zaawansowane centrum powiadomień, a także usługi lokalizacyjne wykorzystujące Augmented Reality.
Czytelnikom serwisu MamStartup.pl chciałbym jednak szczególnie polecić każdą jedną aplikację bankowości mobilnej, a w niedalekiej przyszłości aplikacje służące do płatności mobilnych oraz aplikacje telewizji mobilnej jak: iPla, TVN Player, TVP.pl, Telewizja Tu i Tam oraz wspomniane już HBO GO. Te dwie kategorie najpełniej oddają ducha naszych czasów, zwanych czasami mobile.