Apple przetarło drogę innym producentom. Xiomi też rezygnuje z dodawania ładowarek

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Apple przetarło drogę innym producentom. Xiomi też rezygnuje z dodawania ładowarek

Udostępnij:

Smartfony Xiaomi dobrze przyjęły się w Europie, co potwierdziła popularność ostatniego modelu Mi 10t. Być może podobny sukces sprzedażowy spotka kolejny zapowiadany model od chińskiego producenta – temu jednak może stać na przeszkodzie jedna rzecz.

Okazuje się, że Xiaomi, podobnie jak nowe smartfony Apple, będą sprzedawane bez dedykowanych ładowarek. Dlaczego?  Lei Jun, CEO firmy, tłumaczy to podobnymi względami jak gigant z Cupertino. Głównym założeniem jest polityka ekologiczna – założyciel firmy stwierdził, że w dzisiejszych czasach każdy użytkownik smartfona posiada w domu ładowarkę, którą będzie mógł wykorzystać do uzupełnienia energii w baterii Xiaomi. Taka decyzja nie tylko przyczyni się do ograniczenia elektrośmieci, ale także pozwoli na pakowanie urządzeń do lżejszych i cieńszych pudełek, co również będzie lepsze dla środowiska.

źródło: Weibo

Producent zdaje sobie sprawę, że taka decyzja nie spodoba się wielu fanom marki Xiaomi, jednak podejmuje to wyzwanie i wprowadza na rynek model Mi 11 bez ładowarki. Czy to oznacza, że pozostali producenci pójdą w ślad za Apple i Xiaomi i będą sprzedawać swoje smartfony „solo”? Na razie pozostałe marki zachęcają klientów do zainteresowania się ich ofertą, która pozostaje bez zmian – m.in. Samsung i Huawei cały czas dołączają do zestawu ładowarki.

Która z podstaw producentów jest właściwsza? Na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie – teoretycznie troska o środowisko i ograniczenie produkcji elektroniki (branża elektroniczna już mierzy się z podobnym problemem, co branża mody) są godne pochwały, ale czy faktycznie są to prawdziwe intencje Apple i Xiaomi? Można w to zwątpić, gdy widzimy, że ceny produktów nie ulegają zmianie, a same ładowarki można nabyć za dodatkową opłatą.

Przy okazji informacji na temat „ekologicznych” planów marki Xiaomi, przypominamy, co do tej pory wiemy na temat nowych modeli z serii Mi 11.

Xiaomi Mi 11 będzie dużym smartfonem – wyświetlacz AMOLED ma mieć przekątną 6.77″ przy rozdzielczości QHD+. Odświeżanie obrazu będzie na poziomie 120 Hz. Sercem urządzenia będzie natomiast Snapdragon 888 (prawdopodobnie będzie to pierwsze urządzenie z tym procesorem na rynku). Nowością, która ma przyciągnąć klientów będą ponadprzeciętne głośniki audio, za które będzie odpowiadać firma ma harman/kardon.