Apple zadba o zdrowie pracowników. Uruchamia własne kliniki medyczne

Dodane:

Konrad Rojek Konrad Rojek

Udostępnij:

Apple postanowił uruchomić własne kliniki medyczne. Jego zamiarem jest nie tylko leczenie, ale także zapobieganie chorobom swoich pracowników i dbanie, by prowadzili zdrowy tryb życia.

fot. unsplash.com

Dyskretne początki

Gigant z Cupertino nie poinformował oficjalnie opinii publicznej o swoich zamiarach. O inicjatywie dowiedziano się po opublikowaniu przez Apple strony internetowej acwellness.com, na której zamieszczono więcej informacji na ten temat oraz możliwości kariery w tym zakresie. Na stronie internetowej należącej do Apple, a dokładnie do spółki córki – firmy AC Wellness, nie podano póki co zbyt wielu szczegółów.

Zdaniem serwisu CNBC, e-maile wysyłane za pośrednictwem znajdujących się na tej stronie odsyłaczy docierają pod adres, który jest umiejscowiony w domenie, będącej własnością koncernu Tima Cooka.

Dbanie o zdrowie swoich pracowników i ich rodzin

Personel medyczny będzie dbał o zdrowie pracowników Apple’a oraz ich rodzin. W planach jest zbudowanie dwóch klinik w hrabstwie Santa Clara. Lokalizację jednej przewiduje się w nowej siedzibie spółki, czyli w Apple Park, zaś drugiej na północ od niej.

Obecnie Apple szuka takich specjalistów, jak lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, trener personalny oraz flebotomista (osoba, która zajmuje się pobieraniem próbek krwi) w celu przeprowadzania testów laboratoryjnych w klinikach. Według źródeł CNBC, Apple rozpoczęło proces powiadamiania niezależnych dostawców usług medycznych o przechodzeniu na własną sieć opieki zdrowotnej.

Kliniki nie będą jednak tylko ograniczać się do działań zapobiegających skutkom chorób. Apple chce w nich także zatrudnić specjalistów odpowiedzialnych za profilaktykę oraz promowanie zdrowego trybu życia wśród pracowników korporacji. Osoby odpowiedzialne za profilaktykę będą współpracować z zespołami technologicznymi oraz operacyjnymi.

Jakie mogą być powody takiego działania?

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym to wielki koncern oferuje swoim pracownikom opiekę zdrowotną poprzez należące do niego firmy („spółki córki”). Podobne usługi dla swoich kadr pracowniczych przewiduje również np. Amazon, firma Berkshire oraz  JP Morgan Chase.

Zdaniem CNBC, dążenie wielkich koncernów do zaoferowania pracownikom możliwości skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej jest kolejnym dowodem na zły stan amerykańskiej służby zdrowia. CNBC wskazuje również, że takie rozwiązania pogłębiają istniejące już nierówności społeczne.

Istnieje też możliwość, że taka decyzja podyktowana jest, oprócz wygody i optymalizacji kosztów, również chęcią testowania nowych technologii medycznych. Pracownicy Apple, będący jednocześnie pacjentami klinik, mogą pełnić funkcję testerów nowych rozwiązań, takich jak np. Apple Watch. Tak duża liczba pracowników, jaką posiada Apple gwarantuje już odpowiednią skalę badań. Dodatkowo w takiej sytuacji istnieje możliwość zachowania większej poufności niż podczas zlecania badań zewnętrznym podmiotom.