APS dostarczy technologie radarowe dla Arabii Saudyjskiej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

APS dostarczy technologie radarowe dla Arabii Saudyjskiej

Udostępnij:

Advanced Protection Systems (APS), polska spółka produkująca radary i systemy antydronowe własnej konstrukcji rozpoczyna strategiczną współpracę z narodowym centrum badawczym Arabii Saudyjskiej – Prince Sultan Defense Studies & Research Center (PSDSARC).

Pracować, rozwijać, doskonalić

PSDSARC to państwowa instytucja powołana w 2017 roku w celu zwiększania zdolności obronnych i bezpieczeństwa Królestwa Arabii Saudyjskiej. Odgrywa kluczową rolę w modernizacji sektora obronnego kraju. Centrum rozwija własny program technologii radarowych, pracuje też nad stworzeniem krajowej tarczy ochronnej wymierzonej przeciwko dronom wojskowym i małym statkom bezzałogowym.

– Będziemy dostarczać nasze rozwiązania technologiczne dla PSDSARC i wspólnie pracować nad ich rozwijaniem i doskonaleniem z uwzględnieniem konkretnych potrzeb naszego partnera – mówi Maciej Klemm, prezes zarządu i współzałożyciel APS.

Gdyńska spółka APS tworzy radary oraz bazujący na nich system, który skutecznie wykrywa, śledzi i neutralizuje bezzałogowe statki powietrzne. Kontrakt z PSDSARC jest kolejnym zawartym przez spółkę w Arabii Saudyjskiej.

System antydronowy produkowany przez APS opiera się na wojskowej technologii. Może śledzić wiele celów jednocześnie, a dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego potrafi klasyfikować wykrywane obiekty i odróżnić np. ptaki od dronów. System raportuje pozycję obiektów w czasie rzeczywistym, a po rozpoznaniu umożliwia ich neutralizację poprzez zagłuszanie lub fizyczną eliminację. Systemy produkowane są w wersji stacjonarnej i mobilnej. Rozwiązania APS są obecnie stosowane z powodzeniem między innymi w Ukrainie do ochrony celów cywilnych i militarnych. W maju 2023 roku firma zawarła również kontrakt z polskim MON na dostawę systemów dla polskiej armii.

Drony chronią przestrzeń powietrzną

Poza zastosowaniem wojskowym systemy antydronowe APS chronią przestrzeń powietrzną elektrowni, rafinerii i sieci telekomunikacyjnych. Na lotniskach pozwalają uniknąć incydentów związanych z obecnością ptaków lub nieautoryzowanym wtargnięciem dronów. Ponadto używane są do ochrony budynków rządowych, farm wiatrowych, zabezpieczenia dużych wydarzeń publicznych. W więziennictwie pomagają blokować przemyt broni, narkotyków i przekazywania wiadomości przy użyciu dronów. Chronią również prywatne domy przed dronami wyposażonymi w kamery lub podsłuchy. Wśród cywilnych klientów APS są między innymi: norweskie lotnisko w Stavanger, Port Gdynia, organizatorzy Aerobaltic AirShow, zakład karny w Tallinie.

APS założyło w 2015 roku dwóch naukowców: Maciej Klemm i Radosław Piesiewicz. Obie linie produktowe firmy – radary i system antydronowy powstają Polsce. APS samodzielnie opracowuje, produkuje i wdraża każdy komponent technologii: od układów scalonych, elektroniki i mechatroniki aż po oprogramowanie i finalną implementację. Firma dysponuje grupą ponad stu ekspertów technologicznych i wojskowych, a także naukowców, inżynierów i programistów. W ciągu ostatnich 10 lat APS wdrożył około 75 projektów ochrony antydronowej na całym świecie.

Zdjęcia: materiały APS.

Czytaj także: