Artium zwalnia pracowników. Stawia teraz na rozwój platformy usług prawnych

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

artium

Udostępnij:

Spółka Artium podjęła decyzję o restrukturyzacji, w celu dostosowania rozwoju firmy do nowych usług biznesowych. Zwolniono pomiędzy 10 a 50 prawników – dokładne dane nie zostały ujawnione. W czerwcu ubiegłego roku Artium zatrudniało 150 osób.

W zeszłym tygodniu Atrium zaczęło zwalniać współpracujących z firmą prawników. Jeden z jej klientów powiedział, że nie był zaskoczony zmianami, ponieważ dostawał tak wiele porad prawnych za jedyne 500 dolarów miesięcznie, że podejrzewał, że Atrium traci wiele pieniędzy na opłacanie prawników.

Usługi doradcze na platformie były o wiele tańsze niż u konkurencji. Tanie usługi prawne to główna atrakcja Atrium. Prawdopodobnie wykorzystywana technologia sama w sobie nie jest wystarczająco cenna.

Jak zmieni się Artium?

Atrium zmienia swoją strategię działania. Teraz firma skoncentruje się na swoim oprogramowaniu dla startupów, które ułatwia fundraising, zatrudnianie i współpracę z prawnikami. System opiera się na uczeniu maszynowym.

Technologia może pomóc w automatycznym generowaniu kontraktów fundraisingowych, ofert wynajmu i tabel limitów dla startupów. Jednocześnie wykorzystuje naukę maszynową do wytwarzania procedur i klauzul opartych na anonimowych danych swoich klientów. System służy również jako Dropbox dla prawników, organizując wszystkie dokumenty startupów.

Firma planuje rozwinąć swoje usługi doradcze dla młodych przedsiębiorców. Spółka podwoi także swoją wieloletnią sieć profesjonalnych dostawców usług, którzy pomagają klientom w codziennej pracy prawniczej. Adwokaci Atrium zwolnieni z pracy będą oferować spoty reklamowe jako preferowani dostawcy w tej sieci, jeśli założą własną firmę lub dołączą do innej.

Członkostwo w Atrium za 500 dolarów miesięcznie oferuje wszystkie te usługi wraz z ograniczonym dostępem do konsultacji z prawnikiem. Klienci mogliby płacić dodatkowo, gdyby potrzebowali specjalnej pomocy prawnej.

Czy Artium pozyska dalsze finansowanie?

Atrium powstało w 2017 r. by zaoferować szybsze i tańsze usługi prawne. W tym samym roku przedsiębiorstwo zebrało 10,5 mln dolarów w serii A. Potem we wrześniu 2018 r., firma pozyskała dodatkowo 65 mln dolarów w serii B.

Jeszcze większe rundy finansowania mogłoby być niemożliwe, gdyby Atrium oferowało konsultacje z prawnikami po stawkach znacznie niższych od rynkowych. Obecnie może być w lepszej sytuacji, aby pozyskać finansowanie. Tylko, czy teraz klienci skorzystają z oferty Atrium, skoro otrzymają mniejszy dostęp do usług prawnych, za tę samą cenę?