AudioTrip opublikował właśnie audioprzewodnik „Obóz Zagłady Treblinka II”

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Warto wsłuchać się w głosy miejsc pamięci – one nie powinny pozostawać nieme. Ścieżka „Obóz Zagłady Treblinka II” to audioprzewodnik, który prowadzi przez teren, gdzie znajdował się niemiecki nazistowski obóz zagłady.

Zawiera relacje ocalonych i świadków spisane jeszcze w czasie wojny bądź krótko po jej zakończeniu. Uzupełnia je komentarz historyków.

Ten wyjątkowy projekt upamiętnia tragedię dziewięciuset tysięcy Żydów zamordowanych w ramach Akcji Reinhardt, przeprowadzonej przez hitlerowców w 1942 i 1943 roku. Trasa ścieżki prowadzi po terenie obozu, opowiadając jego historię – od  powstania obozu, poprzez wagony z ofiarami ciągnące tu przez 13 miesięcy jego istnienia, aż do buntu więźniów, likwidacji obozu i zacierania przez nazistów śladów zbrodni. W tym miejscu mordowano nawet kilkanaście tysięcy osób dziennie – tylu mieszkańców liczy niewielkie miasto. Piekło Treblinki i całą wojnę przeżyło niespełna 70 osób. Dziś nie żyje już nikt pamiętający obóz; nie został też po nim niemal żaden materialny ślad.

Autorzy projektu – Fundacja „Pamięć Treblinki” i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma (przy wsparciu Dutch Jewish Humanitarian Fund) oraz firmy AudioTrip chcą nie tylko opowiedzieć historię obozu, ale również przywołać pamięć o zgładzonych społecznościach. Poprzez wspomnienia Samuela Willenberga i innych świadków opisują dramat człowieka, któremu odbiera się nie tylko życie, ale nawet imię. Głosem Haliny Birenbaum proszą: „jedźcie do Treblinki, nie zostawiajcie ich samotnych”.

Inauguracja ścieżki edukacyjnej i audioprzewodnika nastąpi 2 sierpnia 2017 r. – w 74. rocznicę buntu więźniów Treblinki.

Informacje techniczne: audioprzewodnik należy zainstalować w smartfonie pobierając darmową aplikację AudioTrip (dostępną na stronie audiotrip.org oraz w Sklepie Google Play lub AppStore).  W katalogu aplikacji trzeba wyszukać trasę “Obóz Zagłady Treblinka II” i ściągnąć ją na swój telefon. Najlepiej zrobić to przed przyjazdem do Treblinki. Aplikacja posługuje się technologią GPS, dzięki czemu zwiedzanie nie wymaga stałego dostępu do Internetu. W trakcie korzystania ze ścieżki musi być włączona lokalizacja w telefonie. Należy także używać słuchawek, aby nie zakłócać ciszy i nie przeszkadzać innym osobom w tym szczególnym miejscu pamięci.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: pamiectreblinki.org