Konsekwencją zbanowania Huaweia w Stanach Zjednoczonych (na razie blokada dla chińskich firm telekomunikacyjnych ma trwać do maja 2021 roku), było utracenie licencji na Androida, co bez wątpienia było dotkliwym ciosem dla producenta smartfonów. Po tamtej aferze chiński gigant postanowił stworzyć własny system, niezależny operacyjny, czyli HarmonyOS.
Czym jest właściwie HarmonyOS i czy można go nazwać alternatywą dla Androida? Technologia od Huawei tak naprawdę powstaje już od 2016 roku, ale dopiero teraz Chińczycy wprowadzą ją do pierwszych urządzeń i udostępnią go swoim klientom. Mimo iż system jest reklamowany jako innowacyjny i całkowicie nowy system, który łączy zalety wszystkich dostępnych obecnie systemów, trudno nazwać go odrębnym bytem – tak naprawdę jest to po prostu nieco zmodyfikowany wariant Androida 10. Podobnie zresztą jak produkt Google’a, HarmonyOS znajdzie swoje zastosowanie zarówno w smartfonach, smartwatchach telewizorach, jak i w domowych urządzeniach typu smart.
Serwis technologiczny Ars Technica potwierdził doniesienia o bardzo licznych podobieństwa HarmonyOS do Androida. Jeden z redaktorów specjalnie dołączył do grona beta testerów systemu (mimo że wymagało to przesłania zdjęcia prawa jazdy lub paszportu i karty kredytowej w celu weryfikacji) zauważył, że na na liście aplikacji znajduje się wiele składników Androida, a dama nazwa „HarmonyOS System Version 10” niebezpiecznie zbliża się do nazwy produktu Google’a.
Mimo że, obecna wersja beta systemu zawiera niektóre elementy interfejsu użytkownika z nakładki EMUI 11, HarmonyOS zostanie zaprezentowany z całkowicie nowym interfejsem wraz z nadchodzącymi, nowymi smartfonami Huawei. Deweloperski program beta wciąż trwa i jesteśmy otwarci na wszelkie opinie ze strony programistów i współpracujących z nami partnerów, tak aby jak najlepiej zrealizować naszą wizję stworzenia kompleksowego oprogramowania – czytamy w oświadczeniu Huawei, które pojawiło się na Ars Technica.
HarmonyOS ma trafić jeszcze w tym roku do 200 milionów urządzeń Huawei oraz około 100 milionów sprzętów zewnętrznych producentów, co daje łącznie ponad 300 milionów zaktualizowanych modeli.