– Oczekujemy, że będzie to najbardziej aktywny projektowo rok w naszej 20-letniej historii. Nasz cel na najbliższe miesiące to co najmniej cztery inwestycje. Jest to pokłosie zarówno ciężkiej pracy w ubiegłym roku, której efektów oczekujemy obecnie, jak również stałego napływu nowych projektów, szczególnie wynikających z problemów z sukcesją lub chęcią konsolidacji – komentuje Tomasz Stamirowski, partner zarządzający w funduszu Avallon.
Pojedyncze transakcje Avallonu zamykają się najczęściej w kwotach rzędu 10-15 mln EUR. Fundusz przygląda się między innymi podmiotom sektora ochrony zdrowia, gdzie dostrzega duże pole do konsolidacji, a także firmom świadczących usługi powiązane z e-handlem, a także podmiotom z branży dóbr konsumpcyjnych oraz IT.
– Cieszymy się ze wsparcia PFR Ventures – zapewnia Tomasz Stamirowski. – Jest to jeden z nielicznym polskich inwestorów instytucjonalnych w private equity, a na całym świecie w mniejszych funduszach źródłem ponad 50 proc. kapitału są inwestorzy krajowi. Szkoda, że ze względów regulacyjnych nie ma inwestycji polskich funduszy emerytalnych, będących na całym świecie jednym z głównych dawców długoterminowego kapitału.
Jak tłumaczy Tomasz Stamirowski to niezmiernie istotne, aby na rynku pracowały pieniądze polskich inwestorów, ponieważ przynosi to korzyści całej krajowej gospodarce. Wskazuje, że zwroty z transakcji private equity są bardzo dobre w relacji z innymi klasami aktywów, warto to wykorzystać. Np. patrząc na wyceny spółek Avallonu na koniec ubiegłego roku, poprzedni fundusz zapewnia inwestorom corocznie przez okres ponad 6 lat zwrot netto blisko 20 proc., i to mimo negatywnego wpływu pandemii.
– W mojej ocenie zarówno napływ środków powodowany niskimi stopami procentowymi, jak i aktywność na tym rynku będzie w tej chwili wzrastać. Wielu właścicieli w obecnej sytuacji woli rozmawiać z inwestorem finansowym, będącym w stanie szybko i sprawnie zamknąć transakcję wykupu lub dostarczyć środki na konsolidację. Widzimy też wzmożoną aktywność i zainteresowanie transakcjami ze strony doświadczonych menedżerów – mówi.
Oczekiwany wzrost aktywności projektowej jest do pewnego stopnia efektem pewnego przestoju na rynku transakcji w 2020 r. w obszarze średnich firm. Wiele przedsiębiorstw, niebędących beneficjentami sytuacji pandemicznej, koncentrowało się na stabilizowaniu biznesu w obliczu kryzysu, a nie na rozmowach na temat inwestycji kapitałowych. To podejście uległo jednak zmianie w końcówce ubiegłego roku, kiedy widać już było znaczący wzrost liczby fuzji i przejęć. Trend ten powinien jeszcze przyspieszyć w roku bieżącym.
W portfelu Avallonu znajduje się obecnie 10 spółek. Ostatnia, zrealizowana już w ramach trzeciego funduszu inwestycja to Clovin – przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją środków czystości. Aktualnie fundusz ma także w portfelu dwie spółki z branży spożywczej – Ceko i Wosanę, EBS, zajmujący się systemami zabezpieczeń, Stangl Technik, świadczący usługi instalacyjne, a także MPS International – producenta środków kosmetycznych i opakowań, spółkę marketingową EDC Expert, platformę zakupową Marketplanet, Novo Tech zajmujący się przetwórstwem polimerów oraz Zaberd – spółkę z branży infrastruktury drogowej.