Banki i organizacje kartowe powołały do życia stowarzyszenie Payments Europe

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Banki i organizacje kartowe powołały do życia stowarzyszenie Payments Europe

Udostępnij:

Banki i organizacje kartowe powołały stowarzyszenie Payments Europe. Siedzibą organizacji jest Bruksela, a jej misją reprezentacja wspólnych interesów branży finansowej w Unii Europejskiej. Przedstawiciele stowarzyszenia będą również zabierać głos w ważnych debatach branżowych.

Wydawcy kart, twórcy systemów kartowych oraz wszystkie podmioty działające w branży finansowej będą od tej pory reprezentowane przez Payments Europe. Przedstawiciele organizacji będą walczyli o uczciwe regulacje i dbali o interesy podmiotów finansowych w Europie.

Obecnie członkami grupy jest trzynaście firm, które powołały do życia stowarzyszenie, są to: ACCIE (Association of Credit Card Issuers Europe), AirPlus International, APERO (Asociatia de Plati Electronice din Romania), A.S.P.S. (Associazione Prestatori Di Servizi Di Pagamento), Bank of America, BNP Paribas, Card Payment Sweden, Citi, DKB (Deutsche Kreditbank AG), Lloyds Banking Group, Mastercard, Optal i Visa.

Payments Europe nie jest pierwszą organizacją, która ma na celu dbanie o branżę płatniczą. W 2019 roku już dwa takie stowarzyszenia: ETPPA z siedzibą w Brukseli (dbająca o interesy dostawców rozwiązań z zakresu PSD2) oraz EMPSA z siedzibą w Zurychu (skupiona na płatnościach mobilnych).

Rozwój branży finansowej

Branża finansowa w ostatnich latach bardzo mocno się rozwija. Słowo fintech, które do niedawna było pojęciem, którego znaczenie trzeba było sprawdzać w gogle, dziś jest powszechnie używanym terminem. Rozwój technologiczny napędza powstawanie nowych produktów i usług finansowych, a co za tym idzie rozwój regulacji prawnych. Nic więc dziwnego, że branża finansowa poczuła potrzebę zorganizowania się, by mieć kontrolę nad tym co w tym zakresie będzie się zmieniało. –

– Sektor bankowy musi gruntownie zmienić swój model biznesowy, tak, żeby wykorzystać zmiany technologiczne, które zachodzą wokół nas. Nowe technologie, z jednej strony dają bankom nowe możliwości, z drugiej dopuszczają na rynek nowych graczy, jak startupy, fintechy czy gigantów technologicznych (typu GAFA – Google, Amazon, Facebook, Apple), którzy są dużo lepiej przygotowani do korzystania z nowych technologii niż banki. Banki przestają konkurować wyłącznie z innymi bankami, rynek staje się dużo szerszy, a niewykorzystanie tych zmian może zdecydowanie osłabić pozycje banków i doprowadzić do znacznej utraty relacji z klientami, a co za tym idzie przychodów. Kolejnym wyzwaniem, tym razem na pograniczu technologii i regulacji, jest dyrektywa PSD2, czyli unijna dyrektywa regulująca rynek płatności detalicznych oraz związana z tym „otwarta bankowość” – mówił w rozmowie z mamstartup.pl Piotr Widacki, dyrektor zarządzający pionem transformacji cyfrowej w Banku BNP Paribas.

Słowa Widackiego potwierdzają fakt, że sektor finansowy stoi w obliczu wielkich zmian, które z pewnością jeszcze trochę potrwają. Właśnie dlatego tak ważne jest, by kontrolować i dopilnowywać kwestie związane ze zmianami na poziomie regulacji, które muszą nadążać nad technologicznymi zmianami.