BARTŁOMIEJ DERSKI: Nadchodzi tsunami wdrożeń magazynów energii

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Magazyny energii. Które technologie najlepsze?

Udostępnij:

Aktualny rozwój magazynów energii przekracza wszelkie założenia: pojemność magazynów zainstalowanych w Europie przewyższa tę, którą mieliśmy osiągnąć … w 2030 roku. Przełom w technologiach magazynów energii jest więc faktem. Nasz dzisiejszy gość wyjaśnia, jak do niego doszło, który rodzaj magazynów energii ma największy potencjał na podbój światowych rynków i dlaczego startupy nie powinny czekać z rozwijaniem projektów energytech. 

-Gdybyśmy kilka lat temu zapytali PGE o możliwość budowy magazynu energii o pojemności kilkuset MWh, to pomyśleliby pewnie, że mają do czynienia z wariatem. Wtedy mieliśmy projekty o skali 1 MWh, teraz buduje się instalacje o pojemności właśnie kilkuset MWh. Rozwój technologii jest więc ogromny i przekłada się na dużą obecnie skalowalność magazynów energii – mówi w najnowszym odcinku naszego podcastu Bartłomiej Derski, redaktor portalu Wysokie Napięcie.

Potencjał jest, ale czy do wyścigu rozwoju technologii magazynów mogą włączyć się startupy? Energetyka to przecież bardzo konserwatywny sektor gospodarki. Bartłomiej Derski wyjaśnia, że właśnie teraz jest najlepszy czas dla startupowych projektów z tej dziedziny:

– Zasysanie technologii magazynów czy rozwiązań magazynowych na pewno będzie tylko rosnąć, a do szczytu potencjału mamy jeszcze dużo czasu, około 15-20 lat.  Jesteśmy więc teraz w idealnym momencie dla startupów. Później, gdy rynek okrzepnie, progi wejścia będą dużo wyższe.

W naszej rozmowie ekspert podkreślał obecną niezaprzeczalną przewagę jednej technologii magazynowania energii nad innymi dostępnymi na rynku. O jakim rozwiązaniu mowa i jak duży jest jej realny potencjał? Czy sprawi, że za dziesięć lat większość energii w Polsce będzie produkowana z OZE? Sprawdź koniecznie najnowszy odcinek MamStartup Podcast.