Będziemy wspierać lekarzy we wczesnej diagnostyce czerniaka – Malwina Wąsowska-Domirska (AI4SKIN)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

zespół ai4skin

Udostępnij:

– Czerniak jest nowotworem skóry o wyjątkowo wysokim stopniu złośliwości, odpowiada za przerzuty m.in. do węzłów chłonnych, wątroby, płuc, mózgu. Powstaje z melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik melaninę. AI4SKIN to innowacyjne rozwiązanie wspierające lekarzy we wczesnej diagnostyce tego nowotworu – mówi Malwina Wąsowska-Domirska, IT Project Manager w AI4SKIN, która opowiada nam o projekcie.

AI4SKIN wykorzystuje specjalistyczne algorytmy wspomagające w rozpoznawaniu czerniaka na podstawie obrazów dermatoskopowych. AI4SKIN minimalizuje ryzyko błędnego rozpoznania, koncentrując się na metodach przetwarzania obrazów, analizy i klasyfikacji zmian skórnych złośliwych za pomocą czterech strategii oceny zmian melanocytowych jednocześnie.

Kto jest w Waszym zespole i jakie macie doświadczenia?

Jesteśmy grupą entuzjastów, specjalistów w swoich dziedzinach. Tworzymy zgrany, mocny zespół i uzupełniamy się wzajemnie. Łukasz Piątek uzyskał doktorat w zakresie nauk technicznych o specjalności przetwarzanie obrazów, ma szerokie doświadczenie w zakresie inteligentnych sieci, programowania i sztucznej inteligencji. Jest naszym mózgiem w tych obszarach, fantastyczny człowiek!

Technologicznym konikiem Sebastiana Klonowskiego są rozwiązania chmurowe, konteneryzacja i IoT. Nadaje naszemu rozwiązaniu kierunek architektoniczny. Poza doświadczeniem w zakresie technicznym ma też background Product Ownera, co pozwala mu na wysokopoziomowe ujęcie wielu kwestii dotyczących AI4SKIN.

Natalia Salwowska to nasz ekspert domenowy. Posiada doktorat w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne, jest dermatologiem głównie specjalizującym się w onkodermatologii. Natalia to przede wszystkim jednak niesamowicie zaangażowany lekarz z poczuciem misji.

Łukasz Pogoda zajmuje się przygotowaniem infrastruktury rozwiązania i jej wdrożeniem. Ma mocne kompetencje z zakresu projektowania i tworzenia aplikacji, ale jego umiejętności sięgają o wiele głębiej – ma olbrzymie doświadczenie w zakresie baz danych, niesamowite umiejętności analityczne, przydatne w rozpoznaniu nowych rozwiązań i wielką pasję.

Nie możemy też zapomnieć o Jakubie Karp. Kuba z jego kolosalnym doświadczeniem w zakresie realizacji i zarządzaniu projektami EFS/EFRR, doradztwie na rzecz startupów i wykształceniem ekonomicznym jest naszą bazą wiedzy między innymi w dziedzinie finansów, negocjacji czy patentów.

Jestem i ja, Malwina Wąsowska-Domirska, z moim kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie zarządzania licznymi zespołami i złożonymi projektami IT i wspieram zespół w obszarach strategii, marketingu i projektu, dbam o też kwestie organizacyjne i promocyjne.

Skąd pomysł na startup? Jak wyglądały początki Waszej działalności?

Nasz projekt ma dwóch ojców – Łukasza Piątka i Sebastiana Klonowskiego, to dzięki nim powstał AI4SKIN. Łukasz, który prowadził projekt badawczy z zakresu zastosowania technik cyfrowych do diagnozowania nowotworów skóry, Sebastiana poznał przy okazji innego projektu, bardzo dobrze się rozumieli i postanowili wspólnie przekuć swoje dotychczasowe doświadczenia w produkt, który może realnie przyczynić się do ratowania życia. To oni zaprosili do współpracy Jakuba, Łukasza Pogodę i mnie, a potem wspólnie zyskaliśmy Natalię. Już po pierwszym spotkaniu wiedzieliśmy, że chcemy razem pracować, mamy dużą potrzebę niesienia zmiany i wierzymy w to, co robimy.

Na jakim etapie rozwoju biznesu jesteście?

Niedawno zakończyliśmy proces inkubacji, przygotowujemy się do aplikowania o finansowanie na rozwój AI4SKIN w ramach programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Opracowaliśmy już proces zbierania, etykietowania (labelowania) i trenowania modeli uczenia maszynowego, w tym metodykę Micro AI, autorską metodę stosowania wybranych modeli Deep Learning w formie model-per-feature, pozwalającą na wykrywanie większości cech, takich jak: obszar lub struktura znamion. Mamy już wstępną wersję aplikacji z funkcjonującym front-end i back-end, a także opracowujemy modele uczenia maszynowego do wykrywania wybranych cech.

Co jest unikatowego w tym, co oferujecie?

AI4SKIN jest wyjątkowym rozwiązaniem do oceny znamion melanocytowych. Korzystamy z najbardziej znanych i najchętniej stosowanych metod. System wykorzystuje wspomnianą wcześniej autorską metodę MicroAI, która zapewnia wyższą dokładność detekcji niż dla pojedynczego modelu AI/ML analizującego „cały obraz” oraz umożliwia wyjaśnienie procesu oceny znamienia w ramach danej strategii melanocytowej oferując nie tylko propozycję diagnozy, ale i atrybuty, które o danej diagnozie zadecydowały.

Kto jest Waszą potencjalną konkurencją?

Brak jest obecnie na rynku bezpośredniej konkurencji dla AI4SKIN. Najbliższa funkcjonuje w segmentach klienta indywidualnego oraz dużych klinik medycyny estetycznej i dermatologii. AI4SKIN dzięki użyciu ręcznych dermoskopów i precyzyjnych algorytmów wyróżnia się względem rozwiązań mobilnych, obarczonych dużym ryzykiem błędu wynikającym z licznych zależności od czynników zewnętrznych, jak jakość wykonywanych zdjęć, oświetlenie czy owłosienie, a także wobec kosztownych kompleksowych aparatów diagnostycznych, wymagających dużych nakładów finansowych.

Jaki jest Wasz model biznesowy i kto jest Waszym głównym klientem? Czy macie już płacących klientów?

AI4SKIN jest w fazie rozwoju i wdrażania. Naszym głównym klientem docelowym są prywatne i publiczne placówki medyczne, w tym kliniki dermatologiczne i szpitale, które zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry. Aktualnie w Polsce notuje się ok. 3000 przypadków czerniaka rocznie, z czego ponad połowa już w stadium zaawansowanym lub rozsianym. AI4SKIN adresowany jest do lekarzy rezydentów i specjalistów dermatologów, onkologów, chirurgów czy lekarzy rodzinnych, tak na prawdę wszystkich lekarzy zainteresowanych diagnostyką czy leczeniem znamion. Marzymy, by zapewnić specjalistom i ich pacjentom proste, szybkie i dokładne narzędzie diagnostyczne, które pozwoli na wczesne wykrycie czerniaka, a tym samym przyczyni się do poprawy wyników leczenia i zmniejszenia liczby przypadków choroby w zaawansowanym stadium.

prototyp ai4skin

Skąd wzięliście fundusze na start?

Aktualnie staramy się pierwsze fundusze pozyskać, dotychczasowe prace realizujemy w miarę naszych mocy przerobowych.

Chcecie działać na rynku lokalnym, czy może od razu celujecie w rynek globalny? Dlaczego?

Produkt przeznaczony jest na rynek globalny. Ze względu na obecne stadium rozwoju projektu AI4SKIN nie posiada wystarczających zasobów, aby w pełni pokryć rynek docelowy, dlatego w pierwszym etapie obecności rynkowej koncentrujemy się na wybranym jego fragmencie. Aktualnie brak na rynku dostępnych rozwiązań adresujących zarówno kwestię wysokiej jakości diagnostycznej jak i mobilności produktu, co tworzy niszę produktową dla AI4SKIN.

Jakie są Wasze plany na rozwój? Czego w tym momencie najbardziej potrzebujecie?

AI4SKIN jako przedsięwzięcie jest w pełni skalowalne. Budowa rozwiązania umożliwia stosunkowo łatwe rozszerzenie spektrum analizowanych atrybutów, zwiększanie liczby jednostek chorobowych oraz dodawanie kolejnych strategii oceny znamion. Nasze plany na rozwój obejmują przede wszystkim dalszą rozbudowę i doskonalenie rozwiązania, w tym dodawanie nowych funkcjonalności i ulepszanie istniejących. W tym momencie najbardziej potrzebujemy wsparcia finansowego, które pozwoli nam dalej rozwijać produkt oraz zwiększyć jego zasięg na rynku.

Czy dostrzegacie jakieś czynniki, w wyniku których Wasz biznes mógłby ponieść porażkę?

Jak najbardziej, staramy się na bieżąco oceniać sytuację rynkową i ryzyka. Sądzę, że aktualnie najistotniejszym jest finansowanie przy dużej nieprzewidywalności rynku. AI4SKIN to projekt innowacyjny, brak stabilnego źródła finansowania może prowadzić do wyzwań związanych z dalszym rozwojem i utrzymaniem konkurencyjnej pozycji na rynku.

Czy macie na swoim koncie inne wyróżnienia, czy półfinał Infoshare Startup Contest to dopiero początek?

Dopiero zaczęliśmy przygodę z konkursami, ale pochwalić się już możemy półfinałami w konkursie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, miejscem w finałowej 10 konkursu Assay SUPERHERO i półfinałami w konkursie InfoShare. Oczekujemy nadal na wyniki wstępnej oceny konkursu Carpathian Startup Fest 2023 – trzymajcie kciuki!

Konferencja Infoshare 2023 – festiwal społeczności napędzanej technologią!

Infoshare 2023 – największa konferencja technologiczna w CEE, łącząca najnowsze rozwiązania technologiczne z biznesem. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 maja w Gdańsku. Co roku biorą w nim udział tysiące uczestników, w tym startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to aż 9 scen tematycznych, blisko 200 czołowych prelegentów z całego świata, innowacyjne firmy i rozwiązania prezentowane w strefie Expo, a także aż 6 imprez towarzyszących, będących okazją do biznesowego networkingu. Podczas Infoshare 2023 poznamy również zwycięzców Startup Contest, na których czeka 30 tys. euro w gotówce i udział w InCredibles – programie akceleracyjnym Sebastiana Kulczyka.

Kup bilet już dziś!

 

MamStartup jest patronem medialnym Infoshare