Wyrok z 2 grudnia 2024 r., który obejmuje grzywny w wysokości 80 000 dolarów każda, konfiskatę mienia i przymusową bezpaństwowość, stanowi najnowszy etap nieustępliwej kampanii przeciwko organizacji, która rozpoczęła się od jej przymusowego zamknięcia w Mińsku w 2021 r.
Założona w 2013 roku firma Imaguru odegrała kluczową rolę w budowaniu ekosystemu technologicznego w kraju, dopóki zamaskowani intruzi i przymusowe wypowiedzenie umowy najmu nie zmusiły jej do zamknięcia na Białorusi w kwietniu 2021 roku. Od 2013 r. Imaguru wykształciło ponad 12 000 przedsiębiorców, pomogło w utworzeniu ponad 300 startupów i przyczyniło się do rozwoju ekosystemu startupów na Białorusi. Pomimo przymusowej relokacji, Imaguru nadal wspiera innowacje i przedsiębiorczość w całej Europie poprzez swoje centra w Madrycie i Warszawie.
– To, co zaczęło się jako próba uciszenia innowacji, przekształciło się w pełną kryminalizację przywództwa biznesowego. Ten wyrok kryminalizuje nie tylko jednostki, ale samą ideę niezależnego rozwoju biznesu i innowacji – powiedziała Tatiana Marynicz, jedna ze skazanych założycielek Imaguru.
Państwowe reperkusje wobec środowiska innowacji
Prześladowania nasiliły się dzięki skoordynowanym działaniom takim jak:
- uznanie Imaguru za „formację ekstremistyczną” przez KGB w sierpniu 2023 r.;
- naloty na ponad 50 osób w wielu krajach;
- zablokowanie stron internetowych na Litwie, w Polsce i Hiszpanii
- bezprawne zatrzymania od lipca 2023 r. i skazanie byłego dyrektora Imaguru
- zajęcie majątku i aktywów założycieli na Białorusi
- zastraszanie i przesłuchiwanie członków rodzin pracowników Imaguru.
Pomimo działania na wygnaniu od 2021 r., Imaguru stara się pozostać znaczącym ośrodkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Centrum pomogło stworzyć ponad 300 startupów, które przyciągnęły ponad 100 milionów dolarów inwestycji i wygenerowały ponad 3500 miejsc pracy. Jednym z bardziej znanych startupów wspieranych przez Imaguru jest MSQRD, przejęty przez Facebooka w 2017 r. Inne spółki wywodzące się z Imaguru to Friendlydata (przejęte przez ServiceNow) oraz Prisma (któej właścicielem jest teraz Snapchat).
Imaguru kontynuuje swoją misję poprzez strategię obejmującą wiele marek z centrów w Madrycie i Warszawie, jednocześnie podejmując działania prawne za pośrednictwem międzynarodowych sądów, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych, w celu zakwestionowania tych politycznie motywowanych zarzutów.
W obronie skazanych founderów można podpisać internetową petycję.