#BIHAPI Rozwiązaniem Roku

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Od 3 zbiorów otwartych danych w 2013 r. do ponad 250 w 2015 r. W takim tempie Warszawa dzieli się informacjami publicznymi, które mogą być przydatne mieszkańcom. Konkurs BIHAPI, bazujący na otwartych danych, otrzymał tytuł „Rozwiązanie Roku” podczas Wielkiej Gali Smart City.

W wtorek, 15 marca, w trakcie Wielkiej Gali Smart City, odbywającej się w ramach trwającego Smart City Forum, konkurs BIHAPI otrzymał nagrodę w kategorii „Rozwiązanie roku”. Otwieramy miejskie dane po to, aby poprawiać jakość życia w mieście zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i w porozumieniu z nimi. To też silny impuls dla przedsiębiorczości, która dzięki re-użyciu danych otrzymuje solidne źródło innowacji. Dzisiaj możemy się pochwalić ponad 250 zbiorami otwartych danych – mówi Marcin Wojdat, Sekretarz m.st. Warszawy – Konkurs BIHAPI jest doskonałym sposobem na wzbogacenie Warszawy jako Smart City.

Wymyślając konkurs BIHAPI i zapraszając do niego samorząd warszawski jako pierwsze polskie miasto, znałem potencjał otwartych danych. Nie spodziewałem się jednak, że BIHAPI w ciągu 3 lat stanie się symbolem otwartości informacyjnej polskich miast – dodaje Sebastian Grabowski, dyrektor Centrum Badawczo Rozwojowego Orange Polska – Konsekwentne działanie na rzecz otwierania danych, rozpoczęte podczas I edycji BIHAPI w 2013 roku, wpłynęło na masowe ich udostępnianie przez samorządy dla społeczeństwa.

BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API) to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji, programów, czy platform przy wykorzystaniu takich otwartych danych, jak informacje przestrzenne (np. lokalizacja bankomatów, opieki zdrowotnej, noclegów), transport miejski (kursowanie komunikacji, stacje Veturilo, strefa płatnego parkowania), sport i rekreacja (informacja turystyczna, obiekty sportowe), edukacja (wykaz placówek), kultura i inne. W 2015 r. odbyła się już trzecia edycja BIHAPI, do której zgłoszonych zostało blisko 150 pomysłów. Jej laureatami zostały m.in. aplikacje Ekologiczna Warszawa i Warszawski Ninja. Konkurs organizowany jest przez Orange Polska przy współpracy samorządów: Warszawy, Gdańska, Poznania, Krakowa i małopolski.

Dzielimy się informacją

Projekt otwierania danych miejskich jest pierwszym krokiem w stronę otwartości informacyjnej w Warszawie. To dane o funkcjonowaniu miasta  – także w trybie on-line – gromadzone  i udostępniane w jednolity sposób. Zbiory te udostępniane są poprzez specjalną platformę API.um.warszawa.pl. Stanowią one inspirację i wsparcie dla osób, organizacji i środowisk zainteresowanych budowaniem aplikacji bazujących na otwartych danych publicznych jako jeden z elementów strategii Smart Cities. Portal Otwartych Danych Urzędu m.st. Warszawy jest wspólną platformą dla wszystkich biur i jednostek miejskich, która realizuje dostęp do możliwych danych znajdujących się w ich zasobach IT.

Otwieranie danych realizowane jest wspólnie z organizacjami społecznymi, z którymi analizujemy zbiory informacji pod kątem ich przydatności społecznej. Dostęp do danych dla twórców aplikacji, miejskich aktywistów czy przedsiębiorców stwarza im możliwość nie tylko budowania własnych usług czy aplikacji, ale pozwala też startować w konkursach z udziałem m.st. Warszawy na najlepsze aplikacje do wykorzystania ich w przestrzeni miasta. Są to konkursy typu „Dane po warszawsku” czy BIHAPI.

fot. pixabay.com