– Billon jest pionierem praktycznego wykorzystania technologii rozproszonego rejestru jako jedna z pierwszych firm w Europie, która tokenizuje walutę narodową na podstawie licencji pieniądza elektronicznego. Cieszymy się, że możemy skorzystać z tego wyjątkowego doświadczenia – powiedziała Maria Minaricova, przewodnicząca zarządu Blockchain for Europe.
W ramach prac Blockchain for Europe Billon wykorzysta swoje praktyczne doświadczenie wydawania e-pieniądza do analizy możliwego wprowadzenia do obiegu cyfrowego euro. Ponadto Billon razem z całą organizacją bierze udział w konsultacjach poświęconych proponowanemu rozporządzeniu UE w sprawie rynków aktywów kryptograficznych MiCA.
– Billon zaprojektował działający model obiegu pieniądza elektronicznego wykorzystujący DLT, który nie tylko różni się od rozwiązań stablecoinowych, ale także zapewnia zgodność z regulacjami. Podejście Billona do rozwiązań biznesowych wzbogaca nasze myślenie o tym, jak powinny wyglądać ważne ramy regulacyjne – dodaje Robert Kopitsch, sekretarz generalny BC4EU.
– Mamy gotowe rozwiązanie i praktyczne doświadczenie w pokonywaniu wyzwań, przed którymi stoi branża blockchain – komentuje David Putts, Chief Growth Officer grupy Billon. – Ponieważ europejscy i globalni interesariusze zaangażowani są w debatę na temat cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), wierzymy, że system rozproszonej cyfrowej gotówki Billon może być dla nich wzorem, jak przenieść walutę krajową na blockchain w sposób bezpieczny, wydajny i zgodny z przepisami.
Celem Blockchain for Europe jest edukacja europejskich decydentów na temat możliwości technologii rozproszonego rejestru oraz wpływ na regulacje tak, aby sprzyjały one innowacyjności. W skład rady doradców tej organizacji wchodzi m.in. były polski europoseł i minister Michał Boni oraz Agata Ferreira, wykładowczyni na Politechnice Warszawskiej.
– Technologia często rozwija się szybciej niż regulacje, tworząc wyzwanie dla utrzymywanych standardów – mówi Wojtek Kostrzewa, prezes grupy Billon. – Decydenci często nie są świadomi, w których obszarach można zastosować DLT zgodnie z regulacjami, a gdzie konieczna jest dalsza dyskusja. Dlatego taka organizacja, jak Blockchain for Europe, jest potrzebna, aby zapewnić niezbędne relacje między europejskimi regulatorami a społecznością innowacyjnych firm blockchainowych.
Billon jest również członkiem INATBA – International Association of Trusted Blockchain Applications. Ta powołana pod auspicjami Komisji Europejskiej organizacja zrzesza ponad 150 członków pracujących nad standardami zarządzania i regulacji technologii blockchain i rozproszonego rejestru, które mają ułatwić jej masowe wdrożenia w UE i poza jej granicami.