Billon pozyskuje 4 mln złotych. Pomoże nagradzać pracowników dzięki technologii opartej o blockchain

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Billon z Warszawy, który stworzył na bazie blockchaina system do natychmiastowych wypłat nagród motywacyjnych, otrzymał prawie 4 miliony złotych od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Planuje dalej rozwijać nowoczesne technologie płatnicze.

Na zdjęciu: Robert Kałuża, COO Billon | fot. materiały prasowe

– Granty i dofinansowania pochodzące od takich instytucji jak NCBiR są kluczowe w rozwoju innowacyjnych firm technologicznych, ponieważ umożliwiają nawet małym zespołom rzucić wyzwanie dużym rynkowym graczom – mówi Robert Kałuża, COO warszawskiego startup Billon, który zamierza przeznaczyć pozyskane pieniądze na  badania przemysłowe i prace rozwojowe technologii permissioned blockchain.

Pieniądz elektroniczny

Billon opracował na bazie blockchaina system do natychmiastowej wypłaty nagród motywacyjnych oraz tzw. pieniądz elektroniczny nie będący kryptowalutą, jak na przykład Bitcoin, ale walutą narodową, emitowaną przez banki. Do jego użycia i do korzystania z infrastruktury finansowej, miedzy innymi bankomatów, nie wymagane jest posiadanie konta bankowego. Przedstawiciele startupu wyjaśniają, że jest to pełnoprawny środek płatniczy w krajach Unii Europejskiej, zgodny z PSD2.

– PSD2 ułatwia życie osobom wykluczonym ekonomicznie, albowiem nawet nie posiadając konta czy karty kredytowej, mogą przyjmować wynagrodzenia w formie cyfrowej za pracę tymczasową lub nieregularną – tłumaczy Kałuża. Z rozwiązania oferowanego przez jego startup korzystają firmy w Polsce i  w Wielkiej Brytanii.

Taniej i szybciej

Wśród klientów Billon jest chociażby amerykański koncern tytoniowy Philip Morris, który za pośrednictwem technologii warszawskiego startupu wypłaca nagrody motywacyjne swoim partnerom handlowym. Coca-Cola natomiast brała udział w testach rozwiązania, nagradzając za wyniki sprzedażowe właścicieli lokali gastronomicznych i sklepów spożywczych. Na tym jednak właściciele Billon nie zamierzają poprzestać i już podjęli rozmowy z firmami z sektora ubezpieczeniowego.

Wdrożenie w firmie technologii oferowanej przez Billon ma rozwiązać problem drogich i nieefektywnych systemów motywacyjnych. Według przedstawicieli startupu, dotychczasowe systemy są słabe, bo pracownicy często muszą czekać zbyt długo, by odebrać nagrodę, co może być dla nich frustrujące. Co innego, przy technologii opartej o blockchain – pracownik zostaje nagrodzony zaraz po wykonaniu zadania.

Finansowanie

Pozyskany właśnie kapitał stanowi trzecie dofinansowanie jakie Billon otrzymał ze środków NCBR. Przypomnijmy, że w listopadzie dostał 4,5 miliona złotych, natomiast wcześnie 2 miliony euro w ramach programu Komisji Europejskiej Horizon 2020 za „rewolucyjny potencjał wykorzystania tej technologii do bezpośrednich płatności”.