Billon rozpoczyna współpracę z WISeKey, żeby umożliwić zdalne podpisywanie dokumentów za pomocą blockchaina

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Billon rozpoczyna współpracę z WISeKey, żeby umożliwić zdalne podpisywanie dokumentów za pomocą blockchaina

Udostępnij:

Spółka Billon Group Ltd. podpisała umowę o współpracy z WISeKey International Holding, szwajcarską firmą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji i IoT. Współpraca obejmuje integrację technologii rozproszonego rejestru Billona z usługami zarządzania infrastrukturą klucza publicznego (Managed Public Key Infrastructure – MPKI) WiSEKey w celu wprowadzenia na rynek usługi zaufanego zdalnego podpisywania dokumentów.

Blockchain dzięki swojej niezmienności zwiększa bezpieczeństwo transakcji elektronicznych. Wiele istniejących protokołów ma jednak trudności z obsługą podpisów cyfrowych, weryfikacją transakcji offline i nadaniem im mocy prawnej. Ponadto większości istniejących technologii blockchain brakuje spójnego podejścia do potwierdzania tożsamości uczestników transakcji – rzeczy kluczowej przy zdalnym zawieraniu umów.

Firma WISeKey zaprojektowała rozwiązanie wykorzystujące zaufane certyfikaty cyfrowe i wypełniające te luki we wdrożeniach blockchain. Jego użycie, wspólnie z platformą do zaufanego zarządzania dokumentami Billon, umożliwia weryfikację offline przy użyciu standardów takich jak XAdES lub PAdES i pozwala na wprowadzenie do transakcji zapisanych na blockchainie cyfrowych podpisów, reprezentujących zaufane tożsamości cyfrowe uczestników transakcji.

– Obecne platformy do zdalnego podpisywania umów identyfikują strony umowy, wykorzystując wiadomości email i SMSy. Nie jest to metoda pozwalająca na niepodważalne stwierdzenie, że umowę zawierają właściwe strony. Metody identyfikacji stosowane przez Billon w połączeniu z zaawansowanymi certyfikatami wydawanymi przez WISeKey dają większą pewność i lepszą audytowalność procesu zdalnego podpisywania dokumentów. Zdalne podpisywanie dokumentów w ramach rozwiązania do zaufanego zarządzania dokumentami oferowanego przez Billon z powodzeniem może być wykorzystane do obsługi wszelkiego rodzaju umów zarówno w Polsce, jak i w handlu międzynarodowym, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa danych i dokumentów – skomentowała Bogumiła Cebelińska-Woźniak, szefowa rozwiązań dokumentowych w Billon Group – Ta integracja jest dowodem, że między z pozoru konkurencyjnymi technologiami, jakimi są blockchain i PKI, można wygenerować synergię.

– Cieszymy się, że możemy zintegrować najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić bezpieczeństwo procesu cyfrowej  transformacji oraz zgodny z regulacjami dowód zawarcia umowy w postaci podpisu elektronicznego – skomentował Carlos Moreno, wiceprezes ds. współpracy i partnerstwa korporacyjnego WISeKey – Nasza współpraca umożliwia wymianę informacji biznesowych opartą na rewolucyjnym poziomie bezpieczeństwa niezmiennych danych w łańcuchu bloków.

Możliwość podpisywania dokumentów online ma coraz większe znaczenie podczas pandemii COVID-19, gdy osobiste spotkania nie zawsze są możliwe. Globalny rynek podpisów elektronicznych miał w 2019 r. wartość ponad 950 mld dolarów, a przewiduje się, że do 2030 r. będzie rósł rocznie średnio o 25 proc.