To pierwszy tego typu konkurs dla startupów organizowany przez Santander Bank Polska. Zwycięstwo w rywalizacji gwarantuje nie tylko zdobycie nagród finansowych, mentoring, ale co najważniejsze, możliwość zaprezentowania swojego pomysłu w środowisku międzynarodowym – podczas Santander X Global Award.
Santander X Startup Award to kilkuetapowe wyzwanie dla obiecujących, polskich, młodych firm. Cały proces rozpoczął się w sierpniu tego roku. Na początku innowatorzy, którzy chcieli wziąć udział w konkursie, musieli przygotować zgłoszenie i wypełnić ankietę konkursową na stronie projektu. Organizatorzy otrzymali ponad 150 zgłoszeń z całej Polski. W kolejnym kroku przedstawiciele Fundacji Oxentia, która jest akceleratorem innowacyjności University of Oxford wybrali 10 najciekawszych i najlepiej prezentujących się firm. Wybrane startupy przeszły następnie proces mentoringowy. Finałem konkursu był Pitch Day, podczas którego 10 zespołów zaprezentowało swoje projekty „live” przed jury Santander X Startup Award. Po zakończeniu prezentacji i obradach jury, poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji.
Pierwsze miejsce zajęli: BioCam
- Innowacyjna firma medyczna, która opracowuje i produkuje inteligentną kapsułę endoskopową przeznaczoną do diagnostyki przewodu pokarmowego w warunkach domowych. Kapsułka jest wyposażona w zaawansowane systemy optyczne i analizę obrazów opartych na sztucznej inteligencji, pozwala na przeprowadzenie szczegółowego badania całego układu pokarmowego bez konieczności tradycyjnego endoskopu. Zebrane dane są następnie przesyłane do bezpiecznej platformy internetowej, gdzie lekarze i eksperci medyczni mogą je analizować i dokonywać szybkich diagnoz. BioCam to technologia, która ma szansę odmienić podejście do diagnostyki przewodu pokarmowego, zapewniając pacjentom komfort i bezpieczeństwo oraz ułatwiając lekarzom precyzyjną ocenę stanu zdrowia.
Drugie miejsce zajęli: Intelligent Hives
- firma technologiczna, która opracowuje i dostarcza rozwiązania do obserwacji uli. Jej produkty pozwalają na monitorowanie czynników środowiskowych w ulach, takich jak temperatura, choroby, zachowanie pszczół itp. Dzięki temu Intelligent Hives może zapewnić dobre samopoczucie pszczół i zmniejszyć ich śmiertelność. Ma to pozytywny wpływ na wskaźniki zapylania i zbiorów.
Trzecie miejsce zajęli: Alpha Powders
- Alpha Powders, to polska firma, która za cel postawiła sobie zrewolucjonizowanie przemysłowego druku 3D z proszków polimerowych. Opracowana przez nich technologia sferoidyzacji pozwala na produkcję tańszych, lepszych i bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów do druku, między innymi poprzez upcycling odpadów.
Finał Santander X Startup Award – Poland 2023. Poznamy najciekawsze startupy minionego roku