BioCellection chce uwolnić Ziemię od zbywającego plastiku

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

BioCellection

Udostępnij:

Startup BioCellection, należący do Mirandy Wang planuje pozbyć się plastikowych odpadów zalegających na Ziemi. Na całym świecie tylko 9% plastiku jest poddawane recyklingowi.

25-letnia Kanadyjka zajmie się recyklingiem polietylenu – najmniej możliwego do utylizacji rodzaju tworzywa sztucznego. Dzięki wykorzystaniu technologii chemicznej BioCellection przerobi plastik na odnawialne, wysokiej jakości chemikalia.

W wyniku obróbki chemikalia będzie można przekształcić w części samochodowe, ubrania lub elementy urządzeń elektronicznych.

Inteligentne kompostowniki

W walce o bardziej czystą planetę powstają kolejne eko pomysły, takie jak np. inteligentne urządzenia przeznaczone do segregowania i recyklingu odpadów. Sztuczna inteligencja sama posegreguje śmieci do odpowiednich pojemników, dzięki technologii rozpoznawania obrazu. Niektóre miasta na świecie już dziś korzystają z inteligentnych koszy na śmieci w komunalnych systemach zbiórki odpadów.

Wrzucone do maszyny Oklin bioodpady poddawane są działaniu temperatury i specjalnych mikroorganizmów Acidulo. Potem wprawia się je w ruch poprzez mieszanie. Pozwala to na przetworzenie resztek w pre-kompost. Do maszyny można włożyć wszelkiego rodzaju resztki żywności, m.in. mięso, a także produkty niezdatne do spożycia, np.: zgniłą żywność, drobne miękkie kości (np. z kurczaka), owoce, warzywa, produkty mięsne, ości, skorupy, żywność płynną czy pieczywo, makaron lub nabiał. Urządzenie pozwala zredukować masę odpadów nawet o 90 proc w ciągu 24 godzin.

Plastik przetwarzany na zabawki

Austriacy stworzyli niedawno projekt MyCoffeeCup. Po skorzystaniu z kubka wielorazowego użytku, zużyty kubek zwracasz w partnerskiej kawiarni albo wrzucasz do specjalnego automatu. Każdy z kubków można użyć aż 500 razy. Potem zostanie przerobiony na zabawki.

Akcję wymyśliła firma CUP Solutions, aby walczyć z zanieczyszczaniem środowiska. Kawę w takim kubku można kupić obecnie w 70 kawiarniach uczestniczących w programie.

Prz zakupie kawy naliczane jest 1 euro kaucji. Po zwróceniu kubka otrzymujesz zwrot w postaci bonu o wartości 1 euro.

Realizacja pomysłu wspomaga naszą planetę, ponieważ według statystyk jeden plastikowy bądź papierowy kubek trafia do kosza średnio po 15 minutach użytkowania. Natomiast w Wiedniu rocznie zużywa się około 84 mln jednorazowych kubków do kawy.

Projekt jest na razie w fazie pilotażowej i jest dostępny tylko w jednej dzielnicy. Już 70 firm w centrum miasta przyłączyło się do projektu. Zainteresowany nim jest też McDonald’s.