Podczas European Start-Up Days, imprezy towarzyszącej XI Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach, rozdano nagrody w konkursie Start-Up Challenge. Laureatem w konkursie, w kategorii medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia został startup Bioceltix. Jury doceniło spółkę za ambitny plan badań klinicznych i skalowalny model biznesowy. Startup jest pionierem wśród spółek wdrażających bezpieczną dla zwierząt technologię terapeutycznego wykorzystania allogenicznych komórek macierzystych.
– Terapia komórkami macierzystymi w układzie allogenicznym, czyli jeden dawca – wielu biorców, umożliwia produkcję serii leku z odpowiednio zakwalifikowanego i przebadanego materiału wyjściowego bez konieczności każdorazowego pobierania materiału biologicznego od pacjenta w celu pozyskania jego własnych komórek do terapii, dzięki naszej technologii rozwijane leki będę dostępne od ręki na miejscu w klinice weterynaryjnej – mówi Łukasz Bzdzion, prezes Bioceltix, spółki pracującej nad innowacyjnymi terapiami w weterynarii wykorzystującymi właściwości mezymenchalnych komórek macierzystych (MSC).
Wygrana w Katowicach to nie jedyny sukces Bioceltix. W ostatnim Rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych w Biznesie Łukasz Bzdzion, zajął 2 miejsce. Inicjatywa ta już od 9 lat pomaga budować i promować segment innowacyjnego oraz kreatywnego biznesu w Polsce. W październiku ub.r. wystartowała 5. edycja programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland, do akceleratora zakwalifikowało się 18 startupów z różnych branż, jednym z nich był Bioceltix. Zespół Łukasza Bzdziona był także jednym z pięciu finalistów w konkursie Chivas Venture.
Skąd ten sukces? Terapie tworzone przez Bioceltix są bezpieczniejszą i skuteczniejszą alternatywą dla obecnie stosowanych klasycznych leków chemicznych. SAIDs (Steroidal Anti-Inflammatory Drugs – steroidowe leki przeciwzapalne) i NSAIDs (Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs – niesteroidowe leki przeciwzapalne) to ksenobiotyki, czyli związki chemiczne wytwarzane w drodze syntezy chemicznej, nie występujące naturalnie w organizmie ssaków. – Stosowanie SAIDs i NSAIDs ma charakter leczenia objawowego, ogranicza się do zmniejszenia stanu zapalnego i redukuje ból, jednakże nie celuje w indukowanie procesów naprawczych – tłumaczy Łukasz Bzdzion.
Według raportu opublikowanego przez IMS Institute for Healthcare Informatics, w 2020 r. wartość rynku leków biologicznych dla ludzi osiągnie 390 mld USD. Na tym tle rynek weterynaryjnych leków biologicznych raczkuje – dopiero w 2017 r. został zarejestrowany w Europejskiej Agencji Leków (EMA) pierwszy lek biotechnologiczny wykorzystujący przeciwciało monoklonalne w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów. Na czym polega przewaga tego typu terapii? Leki biologiczne imitują naturalnie zachodzące procesy w organizmie, umożliwiają tym samym uzyskanie efektu terapeutycznego przy jednocześnie zminimalizowanej toksyczności leku.
Grupa naukowców z wrocławskiego Bioceltix pracuje nad tym, by innowacyjne terapie zastosować w leczeniu powszechnie występujących schorzeń u zwierząt. Obecnie jako jedna z pierwszych firm w Europie, Bioceltix szykuje się do przejścia pełnej ścieżki rejestracyjnej w EMA dla produktu leczniczego, wykorzystującego jako substancję aktywną MSC, stosowane w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów u psów. W Europie żyje ponad 60 mln psów, a co piąty z nich cierpi z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów, które są główną przyczyną przewlekłego bólu i znajdują się w pierwszej 10 najczęściej diagnozowanych chorób.