Bioniczna proteza nadzieją dla osób po amputacji: wynalazek z Politechniki Wrocławskiej naśladuje ruchy dłoni

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Bioniczna proteza, zespół

Udostępnij:

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowują zaawansowaną technologicznie bioniczną protezę ręki dla osób po amputacji przedramienia. Dzięki biosygnałom pochodzącym z mięśni kikuta oraz sztucznej inteligencji, proteza umożliwia precyzyjne ruchy chwytne.

Bioniczna proteza ręki, nad którą pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, wykorzystuje zaawansowane biosygnały z mięśni osoby po amputacji. Proteza jest zaprojektowana tak, aby naśladować naturalne ruchy dłoni, co umożliwi jej użytkownikom wykonywanie skomplikowanych czynności, takich jak chwytanie przedmiotów o różnej wielkości i kształcie.

Fot.Politechnika Wrocławska

 

– W takich amputacjach pozostaje zwykle część mięśni, które możemy wykorzystać bezpośrednio do sterowania protezą. Zastosowaliśmy też napędzaną ortezę łokcia, ponieważ dźwiganie dużego ciężaru na samym kikucie ramienia jest kłopotliwe. Sygnały z ciała człowieka są wykorzystywane do uczenia programu rozpoznającego te sygnały. Urządzenie jest w stanie nauczyć się sygnałów i przełożyć je na ruch – wyjaśnia dr nż. Andrzeja Wołczowskiego, kierownik projektu, z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Proteza jak prawdziwa

Kluczową rolę w projekcie odgrywa sztuczna inteligencja, która uczy się reakcji mięśni użytkownika, co pozwala na płynne sterowanie protezą. Naukowcy dążą do ukończenia projektu w ciągu najbliższych lat, licząc na znaczną poprawę jakości życia osób z amputacjami. Efektem mają być zaś trzy spersonalizowane protezy dla trzech wybranych osób.

Fot.Politechnika Wrocławska

– Każda osoba jest inna i to dotyczy też sygnałów generowanych przez ciało. U osób z amputacją te różnice są jeszcze większe, w zależności od tego, jaki to jest stopień amputacji i jak po niej ułożą się mięśnie na kikucie – mówi dr inż. Paweł Trajdos odpowiadający za projektowanie i wdrożenie modułu decyzyjnego do protezy, z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.

Jak informują naukowcy, na opuszkach palców protezy zainstalowano dodatkowo sensory, które pozwalają na określenie siły nacisku. Dzięki temu proteza automatycznie dopasowuje chwyt w jego końcowej fazie.

Twórcy protezy planują zainstalowanie urządzeń wibracyjnych, które będą imitować czucie dotykanej rzeczy.

Czytaj także: