77 megatrendów globalnych, 4 trendy dla Polski
Jak twierdzi Henrik von Scheel – z którym rozmawialiśmy w redakcyjnym studiu podczas tegorocznego infoshare – na naszą przyszłość wpływ będzie miało 77 megatrendów. Wszystkie one zostały ułożone przez Scheela w tabeli, gdzie wykazał powiązania między nimi. Które z nich będą miały największe znaczenie dla Polski? Nasz rozmówca wskazuje na cztery:
- technologie konwersji – AI, Web 3.0
- regulacje – AI Act i Pakt na rzecz klimatu
- uprawnienia dla firm do emisji dwutlenku węgla
- trend strategiczny – budowa strategii i jej wdrażanie.
Czytaj także: Czwarta rewolucja przemysłowa zmieni każdy aspekt naszego życia – prof. Henrik von Scheel
Scheel zwraca uwagę na green brainwashing, czyli marketingowe działania, które tak naprawdę nie służą ochronie klimatu, a jedynie budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Takie działanie przynosi biznesowi konkretną korzyść w postaci zwolnień podatkowych, ale samo środowisko na tym niewiele korzysta.
Wiedza i działania operacyjne
Według Scheela to właśnie będą dwa czynniki najmocniej różnicujące rynek i decydujące o czyjejś przewadze. To będzie wyzwanie dla polskich przedsiębiorców, którzy będą musieli myśleć o innowacjach, tworzyć je, szukać dla nich inwestorów, a następnie wprowadzać swoje rozwiązania na rynek. W innym wypadku, jeśli w Polsce nic nie będzie produkowane, wytwarzane, generowane – staniemy się wyłącznie konsumentami, którzy korzystają z produktów czy usług powstających gdzie indziej.
Rewolucja w naszych ciałach?
BioRewolucja to w opinii Henrika von Scheela ten obszar, gdzie potencjał AI jeszcze nie został w pełni zidentyfikowany. To dlatego, że nasze ciała są zbudowane ze składników, które już występują w naturze i które zostały stworzone przez naturę. Dla Scheela nasze organizmy to algorytmy, a natura ma swój własny język. BioRewolucja potrzebują nanotechnologii, mechaniki kwantowej, bioinformatyki i Web 3.0. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć głębiej, podjąć się re-inżynierii naszego „języka programowania”, co z kolei pomoże nam w odkrywaniu kolejnych leków, skuteczniejszemu pomaganiu pacjentom czy ulepszaniu dotychczasowych kuracji.
Całą rozmowę obejrzysz tutaj: