Biotech i medtech na GPW i NewConnect: raport pierwszego półrocza 2024

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Biotech i medtech na GPW i NewConnect: raport pierwszego półrocza 2024

Udostępnij:

Eksperci z Aligo Venture Capital, Tomasz Chwiałkowski i Mikołaj Pióro, przygotowali raport podsumowujący pierwsze półrocze 2024 roku w sektorach biotech i medtech na GPW i NewConnect. Opracowanie obejmuje wyniki 31 spółek na GPW i 15 spółek na NewConnect.

Fundusz inwestycyjny, z którym są związani autorzy opracowania, ma w swoim portfelu takie spółki jak: Envirly, Hashiona, Theraply VR, Feyenally czy Smarter Diagnostics.

– Rynek publiczny oferuje spółkom z tych sektorów nie tylko dostęp do kapitału niezbędnego do rozwoju, zwłaszcza na etapie po finansowaniu przez venture capital, ale także widoczność i prestiż. Publiczne notowanie zwiększa transparentność, buduje zaufanie wśród inwestorów i umożliwia łatwiejsze pozyskiwanie funduszy na dalszy rozwój – pisze w swoim poście na LinkedIn Tomasz Chwiałkowski.

Najważniejsze wnioski

Spółki związane z sektorem zdrowia

  • 31 spółek notowanych na GPW – łączna kapitalizacja tych spółek wynosi 36 506 mln zł, ale z wyłączeniem KRKA – 16 829 mln zł.
  • 15 spółek notowanych na NewConnect – łączna kapitalizacja tych spółek to 491 mln .

Medtech i biotech – performance

  • W pierwszym półroczu 2024 r. na GPW 13 spółek odnotowało wzrost, a 18 walorów spadki.
  • Największy wzrost akcji na GPW odnotowało Nanogroup (80,47%) – spółka, która skupia się na nanotechnologii, w tym substytucie krwi ludzkiej i celowanych terapiach przeciwnowotworowych. Tuż za nią uplasowało się Synektik (73,75%) – m.in. wyłączny dystrybutor Da Vinci, posiadający platformę teleradiologiczną Zbadani.pl.
  • Największy spadek akcji na GPW odnotowało Adiuvo Investments (-61,96%) – zajmujące się pozyskiwaniem i inwestowaniem w projekty z branży life-science.
  • W pierwszym półroczu 2024 r. na NewConnect wzrosły walory 6 spółek, a 9 odnotowało spadki.
  • Największy wzrost akcji na NewConnect odnotowała Massmedica (69,6%) – spółka produkująca suplement diety o działaniu przeciwstarzeniowym, oparte na kolagenie ryb morskich. Za nią uplasowało się Hemp & Health (43,41%) – spółka zajmującą się tworzenie i zarządzanie pełnym łańcuchem dostaw marihuany medycznej.
  • Największy spadek akcji na NewConnect odnotowało Medicofarma Biotech (-62,76%) – centrum B+R, które oferuje usługi badawczo-rozwojowe oraz analizy rutynowe.

Inne ważne informacje:

  • GPW Benchmark od 24 czerwca 2024 roku publikuje nowy indeks cross-sektorowy o nazwie WIGmed, który obejmuje spółki z branży medycznej, takie jak szpitale, producenci leków, sprzętu medycznego oraz firmy biotechnologiczne. W skład indeksu wchodzą m.in. Voxel S.A., Grupa NEUCA, Selvita, Enel-Med.

Źródło: WIGmed

Big techy sięgają po healthcare

Rosnące znaczenie sektora healthcare podkreśla również skupianie się na nim big techów, takich jak: Amazon, Google, Microsoft czy NVIDIA.

Czytaj także: