Biotts otrzymał wsparcie 134 tys. zł w ramach „Dolnośląskiego Bonu na Innowacje”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Biotts otrzymał wsparcie 134 tys. zł w ramach „Dolnośląskiego Bonu na Innowacje”

Udostępnij:

Biotts otrzymał właśnie „Dolnośląski Bon na Innowacje” przyznawany przedsiębiorstwom, finansujący usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny. Wrocławscy naukowcy zostali kolejni raz nagrodzeni za rozwój terapii, wspierających diabetyków. System transdermalny zdobył główną nagrodę w konkursie podczas 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii.

Wrocławska spółka Biotts jest Polską firmą biofarmaceutyczną, tworzącą preparaty i receptury leków oraz autorskie nośniki, które zwiększają biodostępność substancji czynnych. Technologia wrocławskiego startupu umożliwia podawania preparatów farmaceutycznych przez skórę – ułatwiając w ten sposób walkę z wieloma powszechnymi i poważnymi chorobami, których leczenie jest nadal uciążliwe.

Naszym celem było stworzenie technologii zwiększającej biodostępność leków przy równoczesnym osłabieniu ich działań niepożądanych. Nasz uniwersalny nośnik MTC-Y (Multifunctional Transdermal Carrier-Y) działa bezpośrednio na chorobowo zmienione tkanki, gwarantując silniejszy efekt terapeutyczny, przy jednoczesnej redukcji skutków ubocznych. Za pomocą systemu możliwe jest przenoszenie wielu nowych substancji aktywnych, w tym nawet dwudziestokrotnie większych niż te, które są w stanie przeniknąć przez skórę wykorzystując dostępną dziś technologię. Dzięki tej technologii obniżymy koszty leczenia i zwiększymy komfort życia milionów ludzi, wprowadzając nasze rozwiązania szeroko na rynek – podkreśla dr Paweł Biernat, prezes Biotts.

Kolejne kamienie milowe Biotts

Spółka otrzymała właśnie kolejne wsparcie na rozwój swojej technologii – „Dolnośląski Bon na Innowacje”, w wysokości ponad 134 tys.PLN. Grant przyznawany przedsiębiorstwom z Dolnego Śląska finansuje usługi badawcze, konsultacje z jednostkami naukowymi i audyt technologiczny. Co więcej, w ramach projektu finansowane są także prace badawczo-rozwojowe, dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu oraz technologii.

– Dotację wykorzystamy do analizy struktury molekularnej naszego nośnika transdermalnego. Przedmiotem badania realizowanego przez Uniwersytet Opolski będzie analiza specjalistyczna substancji wchodzących w skład opatentowanego nośnika wykorzystywanego do przygotowania postaci transdermalnej leku bazującego na hydrofilowych substancjach pochodzenia naturalnego stosowanych między innymi w leczeniu stopy cukrzycowej, owrzodzeń oraz nowotworów skóry. Dotychczas nie ma takiej postaci leku zarówno w lecznictwie krajowym, jak i światowym – wyjaśnia dr Jan Meler, współzałożyciel spółki oraz technolog postaci leku.

Nowe terapie dla cukrzyków szansą dla milionów pacjentów

To nie koniec sukcesów spółki. Podczas 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii w Poznaniu odbył się konkurs na najbardziej innowacyjny projekt, wspierający leczenie i samokontrolę pacjentów z cukrzycą. Nagrodę za najbardziej innowacyjny projekt otrzymała firma Biotts za system transdermalny MTC-Y. Oceny projektów konkursowych dokonała Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Adriana Szulczyńskiego. Wygrana to nagroda pieniężna oraz bezpłatna rejestracja na ATTD 2023 w Berlinie!

– Strefa Nowoczesnych Technologii jest już tradycją Forum Nowoczesnej Diabetologii. Po czasie pandemii wróciliśmy do Strefy i do konkursu projektów startupowych. Chcemy promować innowacje tak, by każdy lekarz i członek zespołu terapeutycznego nie tylko wiedział o istnieniu różnych nowoczesnych rozwiązań, ale mógł je przetestować, ocenić, a potem zastosować u pacjenta. Dzięki konkursowi kolejne podmioty mogły zaprezentować swoje nowatorskie projekty wspierające leczenie i samokontrolę pacjentów z cukrzycą. W tym roku wygrał projekt firmy BIOTTS – System Transdermalny pozwalający podawać leki o strukturze peptydu, czyli analogi GLP-1. Dzięki przyklejeniu plastra system ten pozwala w sposób bardzo stabilny uwalniać lek. Gratulujemy wygranej firmie BIOTTS! – powiedział Adrian Szulczyński, Przewodniczący Komisji Konkursowej, członek Komitetu Organizacyjnego 5 Forum Nowoczesnej Diabetologii.

Nie ma takiego rozwiązania ani w Polsce, ani na świecie – nikt z branży nie słyszał o technologii, dzięki której skutecznie przenikają przez warstwy skóry substancje czynne, rozpuszczalne nie tylko w tłuszczach, ale również w wodzie. Złotym standardem w terapiach diabetologicznych są m.in. tabletki, obciążające układ pokarmowy, oraz niekomfortowe zastrzyki. Nikt przed nami nie stworzył leków przeciwcukrzycowych podawanych przez skórę. My mamy technologię, która zmieni świat – mówi Konrad Krajewski, wiceprezes Biotts.

Systemy transdermalne są coraz popularniejsze

Rynek, na którym działa Biotts od kilkunastu lat rośnie w siłę, lecz – dzięki nowym technologiom – wciąż najlepsze ma przed sobą. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Verified Market Research, globalny rynek transdermalnych systemów dostarczania leków został wyceniony na 5,9 mld USD w 2020 r. i przewiduje się, że osiągnie 8,4 mld USD do 2028 r., rosnąc przy CAGR wynoszącym 4,5% w latach 2021–2028.