Akceleracja w Google i biuro w Bostonie. Podsumowanie roku Biotts

Dodane:

Konrad Krajewski Konrad Krajewski

Akceleracja w Google i biuro w Bostonie. Podsumowanie roku Biotts

Udostępnij:

Sukcesów w 2021 było sporo: dostaliśmy się do programu Google’a, zdobyliśmy kilka wyróżnień w konkursach oraz otworzyliśmy biuro w Bostonie. W ramach „Szybkiej ścieżki” pracujemy nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych (projekt jest wart 14,6 mln PLN).

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Akceleracja Google’a, konkursy i rankingi

Google w październiku zakończył rekrutację do nowego akceleratora dla europejskich startupów w obszarze medycyny i zdrowia. Wybrano piętnaście najbardziej obiecujących firm w tej dziedzinie, m.in. nas. Program prowadzony był przez zespół warszawskiego Campusu Google for Startups i trwał do końca 2021 roku.

Celem akceleratora Google dla startupów było przekazanie młodym firmom wiedzy i kompetencji bazującej na doświadczeniu ekspertów Google oraz znajomości technologii. Oprócz mentoringu i wsparcia technicznego dla projektów, program obejmował również warsztaty poświęcone projektowaniu produktów, docieraniu do klientów i wchodzeniu na nowe rynki oraz rozwojowi kompetencji zarządczych wśród założycieli i założycielek startupów.

Biotts jako jeden z trzech startupów został nominowany do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, co więcej zostaliśmy także wyróżnieni w rankingu Deloitte, zdobywając nagrodę Impact Stars. Nie można pominąć pierwszego miejsca Pawła Biernata, prezesa Biotts, w rankingu „50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie”.

Biznes „na własnej skórze”

Nasze rozwiązania umożliwiają transport leków przez skórę – do tej pory podawanie większości substancji leczniczych w ten sposób było niemożliwe. Nasze nośniki mogą zostać wykorzystane, np. jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków, zwiększając ich celowane działanie, zmniejszając przy tym dawkę i radykalnie redukując skutki uboczne terapii, szczególnie ze strony przewodu pokarmowego. Unikalność tego rozwiązania tkwi w jego przepustowości – z tym systemem można przenosić wiele nowych substancji czynnych, w tym nawet dwudziestokrotnie razy większe niż dotychczas.

Przełom dla diabetyków

W ramach „Szybkiej ścieżki”, programu NCBR, w Biotts od ponad roku pracujemy nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych (projekt jest wart 14,6 mln PLN).

W projekcie współfinansowanym przez NCBiR rozwijamy nowy lek aplikowany na skórę, zawierający innowacyjny nośnik, dzięki niemu przetransportujemy przez skórę do krwiobiegu substancje przeciwcukrzycowe. Właściwości opracowanej w laboratoriach Biotts technologii pozwalają rozszerzać grupę leków transdermalnych w prawie nieograniczony sposób.

Do opracowanej przez nas struktury transportującej można wprowadzić leki, które do tej pory były podawane tylko w sposób doustny, co wynikało choćby z ich rozpuszczalności w wodzie. Przykładem są substancje lecznicze wybrane do jednego z projektów Biotts, stosowane w leczeniu cukrzycy typu II i podawane do tej pory tylko w postaci tabletek lub iniekcji (glimepiryd, dapagliflozyna, repaglinid, semaglutyd).

Biuro w Bostonie

Boston jest siedzibą ponad 1000 firm związanych z biotechnologią. Ta dziedzina nauki stała się tu kompletnym ekosystemem — symbiozą między wielką farmą i startupami.

Chcemy, aby Biotts stał się firma globalną. Nasi potencjalni klienci to duże koncerny farmaceutyczne, a te mają swoje siedziby na całym świecie. Aby uzyskać lepszy dostęp i być bardziej widocznymi na rynku biotechnologicznym potrzebujemy wyraźnej ekspozycji. Nowa siedziba spółki w Bostonie ma te zadania spełnić.

Valeri Melekhov, stojący na czele naszego amerykańskiego biura, jest weteranem branży farmaceutycznej, jego ponad 35 letnie doświadczenie w licencjonowaniu farmaceutyków, rozwoju produktów, marketingu i sprzedaży jest nieocenione w codziennej współpracy. Dzięki otwarciu się na nowy rynek rozmawiamy z liderami globalnymi koncernów farmaceutycznych, a te już owocują pierwszymi kontraktami.

Plany na 2022

Chcemy uruchamiać nowe projekty, dlatego w pierwszym lub drugim kwartale 2022 r. planujemy przeprowadzić co najmniej kilkukrotnie większą rundę niż poprzednia. Rozmawiamy już z kilkoma funduszami, w tym z mającymi w portfelu unicorny.

Rozważamy też debiut na giełdzie, ale nie wcześniej niż w 2023 r. W czwartym kwartale 2022 r. rozpocznie przygotowania do pierwszej fazy badań klinicznych, m.in. kompletowanie pacjentów, by ruszyć z nimi w styczniu 2023 r., a zakończyć w pierwszym kwartale 2024. Na to przyda się jej kapitał z planowanej rundy, także m.in. na rozpoczęcie badań przedklinicznych leku onkologicznego i przeciwbólowego.

Autor: Konrad Krajewski, członek zarządu Biotts