Urządzamy pierwsze biuro

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Udostępnij:

Pierwsze biuro to doniosły krok dla każdej początkującej firmy. Przeniesienie biznesu we własne cztery kąty zastępuje przedsiębiorcom rozwiązania tymczasowe, takie jak praca w domu lub w centrach coworkingowych. To stwarza okazję do zaaranżowania przestrzeni zgodnie z własnymi potrzebami.

Najistotniejszą barierą dla młodych firm są oczywiście koszty. Dlatego zakup pierwszego lokalu oraz jego wyposażenie nieuchronnie oznacza pójście na pewne kompromisy. Jednocześnie dużym udogodnieniem dla rozpoczynających działalność przedsiębiorstw jest możliwość skorzystania z dofinansowań. Pozwalają one pozyskać środki na zakup lokalu, rozbudowę już istniejącej siedziby oraz wyposażenie nowego biura. Dodatkowe środki z pewnością będą przydatne przy aranżacji nowoczesnego i ergonomicznego biura.

Komfort przede wszystkim

Warto pamiętać o tym, że wygoda ma kolosalne znaczenie dla efektywności. Najlepszym tego dowodem są wyniki badań. Jak wynika ze sporządzonego w 2016 roku raportu Loundhouse, przeprowadzonego na zlecenie firmy Fellowes, aż 93% ankietowanych pracowników potwierdziło, że wygodna pozycja za biurkiem pozwala im na większą wydajność. Jednocześnie w ramach tego samego badania aż jedna trzecia ankietowanych zadeklarowała, że codziennie odczuwa problemy związane z nieprawidłowo zaprojektowanym stanowiskiem pracy z komputerem. W efekcie aż 33% respondentów musiało skorzystać z urlopu, aby uporać się z problemami zdrowotnymi. Przeciętny wymiar takiego urlopu w tej grupie osób wyniósł aż 15 dni. Stąd jasno wynika, że zadbanie o komfortowe środowisko pracy jest koniecznością.

Krzesło

W przypadku fotela, na którym przyjdzie nam spędzić w ciągu dnia kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin, istotne jest, aby zapewniał bardzo szeroki zakres regulacji. Standardem jest dostosowanie wysokości w pionie oraz ustawienie kąta odchylenia oparcia. Aby jednak zapewnić sobie maksimum komfortu oraz zminimalizować dolegliwości wynikające z pracy siedzącej, oparcie krzesła powinno być odpowiednio wyprofilowane i przylegać do odcinka lędźwiowego. Niebagatelne znaczenie mają również mechanizmy umożliwiający dynamiczne siedzenie. Oznacza to, że zarówno siedzisko, jak i oparcie dostosowują się do zmian pozycji, poruszając się w ślad za ruchami ciała. Usprawnia to krążenie i ogranicza odczuwanie niewygody.

Biurko

Biurko stanowi „centrum dowodzenia”, zatem i w jego wypadku warto dokonać przemyślanego wyboru. Pierwszą kwestią jest wielkość mebla – im większe biurko, tym większą liczbę przedmiotów możemy umieścić tak, by były pod ręką. Jednak z uwagi na wielkość gabinetu, nie zawsze można sobie pozwolić na duży blat. W takiej sytuacji najbardziej odpowiednim rozwiązaniem okazują się biurka wyposażone w szuflady i półki, dzięki którym możliwe będzie zapanowanie nad dokumentami i akcesoriami biurowymi. Przy mniejszym blacie użyteczne będą także szafki podbiurkowe oraz dostawne. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie ścianki nadbiurkowej, która dodatkowo może wnieść pewne walory estetyczne.

Co do samej konstrukcji biurka, optymalnym wyborem jest mebel wyposażony w możliwość regulacji położenia blatu. Dzięki temu można dostosować wysokość biurka stosownie do aktualnie wykonywanych zadań czy wzrostu pracownika. Na rynku dostępne są także biurka umożliwiające podniesienie blatu do pracy w pozycji stojącej (np. firmy AJ Produkty). Tego typu biurko nie jest przeznaczone wyłącznie dla osób, które część zadań wykonują w pozycji stojącej. Przeciwnie, okresowa zmiana pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie jest bardzo korzystna dla organizmu. Na rynku można spotkać biurka regulowane manualnie oraz takie, w której podniesienie blatu odbywa się przy użyciu przycisku (źródło).

Ergonomia miejsca pracy jest kluczem do wysokiej efektywności. Nie można o tym zapomnieć podczas aranżowania biura, ponieważ, poza efektywnością, wygodne stanowisko pracy minimalizuje problemy zdrowotne. Jest to tym bardziej istotne, że przedsiębiorcy nie są pracownikami etatowymi, spędzają w pracy nierzadko kilkanaście godzin. Poza tym, nowoczesne, a zarazem ergonomiczne meble (biurka, krzesła, szafki itp.), pozytywnie wpływają na wizerunek firmy. Wygodę z pewnością docenią goście – klienci czy potencjalni kontrahenci. Poza tym w przyszłości komfort pracy będzie jednym z argumentów przemawiających za wyborem naszej firmy przez pracowników.