Wielogodzinna praca za biurkiem w pozycji siedzącej negatywnie wpływa na nasze zdrowie, postawę ciała, sprawność fizyczną oraz zdrowie psychiczne. Co ciekawe, badania udowadniają, że siedzący tryb życia wpływa na osłabienie czterech z pięciu czynników wpływających na osobowość: ekstrawagancji, otwartości na doświadczenie, ugodowości oraz sumienności.
Co zatem zrobić, aby uchronić swoje zdrowe psychiczne, jak i fizyczne? Okazuje się jednak, że rozwiązanie tego problemu może być prostsze niż przypuszczamy – wystarczy kilka godzin pracy przy wysokim biurku, które jest przeznaczone do tego celu. Efekty pracy przy takich biurkach są zauważalne niemal natychmiast – mijają bóle górnej części pleców i szyi. W dłużej perspektywie zmniejsza się prawdopodobieństwo chorób serca. Co więcej, praca na stojąco większa produktywność (mózg lepiej pracuje w takiej pozycji), a nawet pozwala na spalanie kalorii (nawet 250 kalorii na godzinę stania).
Na rynku pojawia się coraz więcej możliwości wyboru takich biurek, które są przeznaczone zarówno do domowego biura, jak i korporacji. Pojawia się zatem pytanie, czym się kierować podczas zakupów? Postaramy się pomóc wam w tym.
Biurko pełnowymiarowe czy biurkowa nadstawka
Zanim zdecydujemy się na zakup pełnowymiarowego biura do pracy na stojąco, możemy spróbować używać rozkładanej nadstawki, która pozwoli nam uzyskać podobny efekt.
Unikajmy nadstawek, które są bardzo prowizoryczne (np. ta do zaczepiania na fotelu) – ważne, aby można ją było ustawić na dowolniej płaskiej powierzchni (szafka, biurko, stół), a także zazwyczaj umożliwia szybkie składanie, dzięki czemu łatwo możemy ją schować, gdy jest nieużywana. Dodatkowo takie rozwiązania mają często „schodkową” konstrukcję, która pozwala na ustawienie wszystkich sprzętów (monitor, klawiatura, myszka) na różnych poziomach.
Jeśli jednak decydujemy się na regularną pracę na stojąco, warto zainwestować w droższe biurko (regulowane lub też nieregulowane, ze stałą wysokością), które zapewni nam komfort podobny do tego, którego doświadczamy podczas pracy na siedząco. Takie biura zapewniają też duży blat roboczy, co w przypadku osób pracujących np. z grafiką, jest warunkiem koniecznym.
Biurka regulowane czy nieregulowane
Do wyboru mamy biurka przeznaczone do ciągłej pracy na stojąco (blat stołu jest na stałej, dopasowanej do pracownika wysokości) i regulowane – z mechanizmem podwyższania i obniżania poziomu blatu. Jeżeli biurko do pracy na stojąco ma być naszym drugim biurkiem, obok normalnego, możemy pokusić się o model nieregulowany. Trzeba jednak pamiętać, że z takiego mebla nie możemy korzystać przez cały dzień – fizjoterapeuci zalecają od 2 do max. 4 godzin pracy na stojąco.
Znacznie bardziej elastycznym rozwiązaniem jest biurko z regulacją wysokości, przy którym możemy i siedzieć, i stać. Dodatkowo dzięki niemu precyzyjnie dobierzemy wysokość biura do naszego wzrostu. Warto wiedzieć, że przy pierwszej regulacji powinniśmy od swojego wzrostu odejąć 100 centymetrów i zostawiamy zapas +/- 10 cm (np. osoba mierząca 170 centymetrów wzrostu powinna dobrać wysokość biurka w przedziale wysokości od 72 do 75 centymetrów).
Zakres regulacji
Jeśli decydujemy się na biurko z możliwością regulacji, powinno mieć dać nam możliwość wybrania wysokości w zakresie co najmniej 70-120cm. Taki zakres pozwoli wybrać najwygodniejszą wysokość zarówno jeśli jesteśmy wysocy, jak i niscy – tym samym zagwarantujemy sobie prawidłową postawę, której wyznacznikiem jest m.in. ułożenie łokcia. Warto zapamiętać, że wspomniany łokieć powinien w sposób swobodny i niewymuszony opierać się na wierzchu blatu.
Dodatkowe funkcje
Podczas zakupu biurka do pracy na stojąco, warto brać pod uwagę także dodatkowe funkcje, dzięki którym korzystanie z niego będzie jeszcze przyjemniejsze:
– funkcja kodowania ustawień różnych użytkowników, dzięki której jednym przyciskiem możemy przywrócić najlepszą dla siebie pozycję blatu,
– możliwość rozbudowania zestawu – do niektórych biurek można dodawać podstawki pod monitor lub łączyć je z innymi blatami,
– szybkość w zmianach wysokości – najszybsze biura obniżają i podwyższają blat z prędkością 40 mm/ sekundę,
– system antykolizyjny – po napotkaniu przeszkody napęd regulacji automatycznie się wyłączy.
Biurko Kinnarps
Szwedzka firma Kinnarps oferuje biurka z regulacją wysokości w szerokiej gamie wykończeń stworzonych z myślą o różnych typach przestrzeni biurowej. Zintegrowany wyświetlacz wyraźnie wskazuje wysokość biurka, co ułatwia regulację w zależności od tego, czy zdecydujemy się na pracę w pozycji stojącej, czy siedzącej.
Nie tylko funkcjonalność, ale i wygląd – design i inteligentne akcesoria, jak np. prowadnice kabli, panele frontowe i moduły zasilania, pozwalają zawsze dostosować biurko do aranżacji wnętrza.
Biurko RODULF – IKEA
W popularnej sieci meblowej również znajdziemy regulowane biurko, w którym elektrycznie możemy regulować wysokość blatu w zakresie od 65 do 117 cm, aby zapewnić ergonomiczną pozycję do pracy. Dodatkowo produkt sprzyja utrzymaniu porządku dzięki siatce do poprowadzenia kabli pod blatem stołu.
Cena: 1199 zł
Biurko Unique Ergodesk
Biurko Unique Ergodesk z elektryczną regulacją wysokości ma dwa silniki – po jednym na każdej nodze i jest wyposażone wyświetlaczem z panelem dotykowym. To co je wyróżnia to jednak przycisk timera na wyświetlaczu, który ostrzega, że czas zmienić postawę – z pozycji siedzącej na stojącą lub odwrotnie. Dzięki temu nie musimy sami myśleć nad tym, czy za długo nie przebywamy w danej pozycji.
To zaawansowane biurko jest dodatkowo wyposażone w system ochrony przed przypadkowymi kliknięciami, system zabezpieczenia przed zaciśnięciem przy opuszczaniu stołu do dolnej pozycji i zabezpieczenie przed przeciążeniem.
Cena: 1999 zł
Biurko SMART FURNITURE Eliot
Elektrycznie sterowane biurko Eliot to mebel inteligentny. Nie tylko możesz w pełni dopasować go siebie i swojej dynamiki pracy, ale jeśli wybierzesz biurko z opcją sterownika Smart Controller, Eliot zapamięta trzy najczęściej wybierane przez ciebie ustawienia, przypomni ci o tym, abyś się ruszał, a także pozwoli ustalić blokadę minimalnej/maksymalnej wysokości optymalnej dla ciebie.
Dwa silniki o wysokiej wydajności zapewniają gładką, szybką i cichą regulację wysokości w zakresie 60-120 cm.
Cena: 3418 zł
Standee Basic
Jeśli jednak jesteś zainteresowany nadstawką umożliwiającą pracę na stojąco, powinieneś się zainteresować propozycją od Standee. Wykonany z surowej sklejki pulpit pozwala na ustawienie półek na 16 różnych poziomach, dzięki czemu dopasuje się do różnych konfiguracji monitor/notebook/tablet dla ludzi o różnym wzroście.
Dodatkowo pulpit pozwala na ustawienie półki z drugiej strony, dzięki czemu może być wykorzystany jako stolik do pracy np. przy kanapie.
Cena: 399 zł