Okazuje się, że miejsce pracy ma ogromny wpływ na naszą efektywność i samopoczucie. Zbadania Ergotest wykazały, że aż 93% ankietowanych pracowników uważa, że wygodna pozycja za biurkiem poprawia efektywność wykonywania zadań. Aby zapewnić ten komfort, szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego krzesła do pracy siedzącej, bo to ono przede wszystkim odpowiada za naszą prawidłową postawę. Jak zatem wybrać odpowiedni model krzesła lub fotela do pracy biurowej?
Krzesło czy fotel?
Wybierając siedzisko do swojego biura, pierwszym dylematem, przed jakim stajemy, jest pytanie KRZESŁO czy FOTEL? Jaka jest właściwie różnica między tymi meblami? Przede wszystkim krzesło posiada prostszą konstrukcję, jest zazwyczaj mniejsze, ale za to bardziej „elastyczne” – na rynku znajdziemy mnóstwo modeli krzeseł, które będą tak do nas dopasowane, że dzięki nim zniwelujemy dolegliwości lub choroby kręgosłupa czy układu mięśniowo-szkieletowego. Natomiast fotel jest gabarytowo większy, cięższy i posiada więcej udogodnień. Poza tym, że pełni funkcję funkcjonalną, tak jak krzesło, ma być jeszcze dodatkowo reprezentacyjny – dlatego tak często w biurach prezesów widzimy tapicerowane, obszerne fotele, które już na pierwszy rzut oka wyglądają na niezwykle wygodne.
Profilowanie, regulacja, czy zagłówek – co jest najważniejsze?
Na jaką cechę przede wszystkim należy zwracać uwagę przy wyborze idealnego krzesła lub fotela? Prawda jest taka, że… na każdą. Jest jednak kilka najważniejszych parametrów, dzięki którym będziemy mogli odpowiednio ustawić siedzenie.
Przede wszystkim konieczna jest możliwość regulacji wysokości – siedzisko krzesła należy ustawić na takiej wysokości, aby kąt w zgięciach stawów kolanowych wynosił 90 stopni. Łokcie i ramiona powinny być swobodnie ułożone na biurku (najlepiej jest, kiedy przedramiona oparte na biurku tworzyły z osią ciała kąt prosty).
Istotna jest także możliwość odchylenia oparcia, która zapewnia dynamiczne siedzenie. Dobrze gdy krzesło biurowe lub fotel dodatkowo posiada blokadę oparcia w wybranej pozycji
Przydatny jest również mechanizm odsunięcia samego siedziska fotela, czyli zmiany głębokości. Według specjalistów, najzdrowsza pozycja to taka, dzięki której na siedzisku znajduje się około ¾ ud, a odległość siedziska od blatu wynosi min. 25 cm.
Zwróć uwagę na to, czy fotel ma stabilne podparcie dla odcinka lędźwiowego – ten element również może być regulowany (specjalne uwypuklenie na wysokości odcinka lędźwiowego), ale nie musi. Równie opcjonalny jest często zagłówek, który można regulować na wysokość i działa jako profilaktyka przeciążeń odcinka szyjnego kręgosłupa.
Uwaga, lepiej wybierać krzesła/fotele z tzw. mechanizmem asynchroniczym niż synchronicznym – pierwszy umożliwia niezależną regulację siedziska, pochylenia oparcia oraz wysokości krzesła za pomocą trzech dźwigni, a drugi jedynie pochylanie krzesła w tył i w przód.
Podłokietniki – przydatne, czy zbędne?
Niektórzy decydują się na krzesła i fotele bez podłokietników, mimo że jest to przydatny element siedziska. Dlaczego? Dzięki nim możemy odciążyć swój kręgosłup i ramiona. Podłokietniki wraz z regulacją wysokości zapewniają utrzymanie kąta 90° pomiędzy barkiem a przedramieniem. Na rynku można już znaleźć takie modele mebli, które pozwalają na dopasowanie wysokości podłokietników do wzrostu użytkownika i odległości od biurka.
Co ważne, podłokietniki umożliwiają regulację szerokość siedziska.
Siedzieć, czy… klęczeć?
Wiecie, że na krzesłach można nie tylko siedzieć, ale i klęczeć? Siedziska umożliwiające przyjęcie takiej pozycji przed biurkiem to tzw. klękosiady lub klęczniki. To idealne rozwiązanie dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem. Dlaczego? Zarówno siedzisko jak i podparcie pod kolana są ustawione pod kątem, dzięki czemu podczas siedzenia na klęczniku mamy zupełnie inną pozycję niż w przypadku klasycznego krzesła czy fotela biurowego. Mebel niejako wymusza poprawną postawę podczas pracy przy komputerze – nie garbimy się, nie podpieramy i nie przekrzywiamy.
Ale uwaga, na klęczniku nie da się siedzieć zbyt długo i nieważne jak wygodny by był. Szybko można odczuć ból kolan i piszczeli, bo na nich spoczywa cały ciężar. Z tego powodu zalecane jest korzystanie z klęcznika zamiennie z fotelem lub krzesłem biurowym.
Profim Action
Polska marka Profim jest jedną z popularniejszych, jeśli przyjrzymy się wyposażeniu w różnych biurach. Ich model Action to nowoczesny fotel gabinetowy, który jednocześnie zapewnia wygodę i optymalną pozycję ciała. Fotel cechuje wyjątkowo ergonomiczny charakter dzięki możliwości płynnej regulacji kąta nachylenia siedziska i oparcia, dzięki regulowanemu podparciu odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz regulowanym podłokietnikom. Wyróżniającym elementem modelu jest szeroki, regulowany zagłówek, zapewniający solidne podparcie dla karku i głowy. Szyku dodają mu aluminiowe elementy podtrzymujące oparcie, co świetnie wpisuje się w styl industrialny.
Cena: ok. 4500 zł
Flokk HAG – Capisco Puls 8010
Nietypowe w swoim wyglądzie, ale jakże przemyślane, jeśli chodzi o użyteczność. Krzesło HÅG Capisco Puls to mebel stworzony do sal konferencyjnych, czy do przestrzeni do pracy kreatywnej, w której dużo się ruszamy lub przychodzimy tylko na chwilę usiąść. Zapewnia dużą swobodę ruchu, różnorodnych i naturalnych pozycji. Co więcej, wymusza na siedzącym przyjęcie pozycji wyprostowanej i ułatwia aktywne siedzenie w pozycji półstojącej.
Cena: ok. 2500 zł
Krzesło biurowe AT 187
To krzesło wygląda z pozoru zwyczajnie, ale okazuje się, że charakteryzuje się kilkoma innowacjami i technologiami, które wyróżniają je spośród innych ergonomicznych mebli dostępnych na rynku. Model AT 187 niemieckiej marki meblowej Wilkhahn przede wszystkich wyróżnia technologia Trimension, której celem jest utrzymanie czyjegoś środka ciężkości podczas zmiany pozycji. Dzięki temu mebel zachęca do ruchu nawet w pozycji siedzącej w miejscu pracy. Można go dodatkowo skonfigurować, aby odpowiadał osobistym preferencjom i zapewniał swobodę ruchu.
Oczywiście marka Wilkhahn przeprowadziła wcześniej badania we współpracy z Niemieckim Uniwersytetem Sportowym w Kolonii w celu dalszego zbadania skutków długotrwałego siedzenia i związku między sprawnością fizyczną i psychiczną. Wyniki wykazały, że ruchy bioder mają kluczowe znaczenie w aktywizowaniu mięśni i naszych szkieletów – stąd pomysł na „aktywne” krzesło.
Cena: ok. 600 euro
Mayer – klękosiad balansujący Rokko Nature
Minimalistyczny, estetyczny i wykonany z naturalnych materałów! Klękosiady z serii Nature są zrobione z drewna, wełny, kokosa i naturalne olejów. Ich ergonomiczny kształt pozwala na długie siedzenie, a jednocześnie pomagają w zmianie pozycji siedzenia nawet co kilka minut co pozytywnie wpływa na kręgosłup, oraz prawidłową pozycję siedzenia. Wszystko dzięki temu, że siedzenie na tym wyjątkowym siedzisku przesuwa środek ciężkości ciała bardziej ku przodowi, co bardziej angażuje mięśnie grzbietu do utrzymania wyprostowanej pozycji.
Cena: ok. 1800 zł
Dobre fotele i krzesła biurowe mogą być sporym wydatkiem, ale na takich meblach nie warto oszczędzać – ergonomiczne fotele zapewniają wygodę podczas pracy i minimalizując negatywne skutki spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej. Jeśli chcesz zadbać o swój kręgosłup, wybierz rozwiązanie, które będzie bezpieczne dla twojego zdrowia.