Ciepło – to właśnie domena krakowskiego Enetechu, który wygrał główną nagrodę podczas tegorocznej, ekologicznej edycji konkursu Biznes Mixer, organizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM) przy wsparciu Impact CEE. W finale imprezy spotkało się kilka najlepszych ekostartupów, których twórcy mieli kilka minut na przekonanie do siebie jury, złożonego z przedstawicieli GZM, fundacji Impact, Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach oraz Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice”.
– Naszym, autorskim rozwiązaniem jest mobilny zbiornik wypełniony materiałem zmiennofazowym, służący do magazynowania oraz transportu ciepła na niewielkie odległości (do 30 km). Nasza technologia przeznaczona jest przede wszystkim dla biogazowni, małych i dużych elektrociepłowni, dla odzysku ciepła odpadowego z przemysłu – podkreśla dr inż. Mateusz Lisowski, prezes i twórca Enetechu.
Dla Enetechu zwycięstwo w Biznes Mixer oznacza wypłynięcie na szersze, biznesowe wody. Oprócz nagrody pieniężnej spółka będzie mogła zaprezentować swoje rozwiązanie na głównej scenie podczas przyszłorocznego Impact mobility rEVolution’19 (9-10 października 2019 w Katowicach). To właśnie wtedy do Polski przyjedzie całą śmietanka ekosystemu innowacji technologicznych. A Mateusz Lisowski liczy, że już w nadchodzących kwartałach uda mu się zarazić swoim pomysłem co najmniej kilku dużych partnerów m.in. biogazowni.
– Biogazownie skupiają się na produkcji energii elektrycznej. W raportach wykazują, że minimum 50 proc. ciepła zagospodarowują, ale w rzeczywistości zwykle nie jest ono wykorzystywane efektywnie. Traktuje się je jako produkt uboczny, którego nie da się sprzedać. My uważamy, że da się na nim zarobić, odbiorcami ciepła może być np. budownictwo czy wielkopowierzchniowe szklarnie – ocenia prezes Enetechu.
Dobro z bakterii
Innym, nie mniej „gorącym” startupem stającym w szranki podczas Biznes Mixer, okazał się warszawski BACTrem, założony przez prof. Magdalenę Popowską z Uniwersytetu Warszawskiego. Ten akademicki spin-off ma bardzo ambitny cel: doprowadzenia do fundamentalnych zmian w sposobie uprawy roślin. A tu rewolucja jest jak najbardziej pożądana – tylko w Polsce rokrocznie rolnicy rozpryskują kilkadziesiąt tysięcy ton herbicydów, zawierających ponad 12 tys. ton szkodliwych (dla człowieka jak i gleb) substancji czynnych. Okazuje się, że można je zredukować prawie o połowę. Właśnie po to powstał BACTrem, druga ze spółek wyróżnionych podczas Biznes Mixer, której rozwiązanie to…szczepy bakterii, wprowadzane do gleb uprawnych.
– Wprowadzenie naszych metod do produkcji masowej może zrewolucjonizować stosowane od wielu lat metody uprawy roślin. A te na dziś są kosztowne, niszczą ziemie uprawne i mają negatywny wpływ na jakość plonów oraz żywności – podkreśla prof. Magdalena Popowska, którą także zobaczymy na głównej scenie Impact mobility rEVolution’19 (9-10 października 2019 roku) w Katowicach.
Mocni pretendenci
W ścisłym finale Biznes Mixer znalazły się jeszcze 3 inne startupy, wyróżniające się ekologicznym potencjałem swoich rozwiązań. Pierwszy z nich to EcoBean, zespół doświadczonych branżowych ekspertów i naukowców z Politechniki Warszawskiej, który opracował unikalną technologię produkowania brykietów z kawowych odpadów, będących doskonałą zieloną alternatywą dla tradycyjnych materiałów opałowych. Inny pomysł rozwija Wenar, tworzący oprogramowanie umożliwiające zarządzanie stacjami i punktami ładowania dla pojazdów elektrycznych.
Software to także domena InTherSoft, dostarczającego kompleksowe rozwiązania sprzętowe i programistyczne pozwalające na poprawę efektywności pracy instalacji w elektrowniach, elektrociepłowniach, przemyśle chemicznym czy petrochemicznym. Jak? Poprzez zwiększenie dokładności i niezawodności pomiarów temperatury w procesach charakteryzujących się występowaniem dużego przepływu i wysokiego ciśnienia. Takie podejście znalazło uznanie jury Biznes Mixer. Teraz czas, by polskie ekostartupy znalazły również uznanie w oczach dużego biznesu.