BlaBlaCar przejmuje Carpooling.com

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

BlaBlaCar, platforma skupiająca największą na świecie społeczność miłośników wspólnych przejazdów, ogłosiła dziś przejęcie drugiego co do wielkości serwisu tego typu, firmy Carpooling.com oraz węgierskiego Autohop. Integrując te platformy, BlaBlaCar udostępni jednolitą usługę umożliwiającą wspólne podróżowanie samochodami po całej Europie – od Amsterdamu do Zagrzebia, od Lizbony do Bukaresztu.

Oparty na zasadach społecznościowych serwis BlaBlaCar łączy osoby zainteresowane podróżą na dłuższych dystansach z kierowcami jadącymi w tym samym kierunku. Wspólne przejazdy odbywają się na zasadzie podziału ich kosztów pomiędzy kierowców i pasażerów. Po połączeniu z dwoma nowymi podmiotami, cała społeczność BlaBlaCar liczyć będzie ponad 20 milionów osób w 18 krajach w Europie i Azji.

Założony w 2001 roku, wspierany przez koncern Daimler oraz fundusz venture capital Earlybird, Carpooling.com jest najstarszym serwisem długodystansowych wspólnych przejazdów w Niemczech. Znany jest tam jako mitfahrgelegenheit.de. Przez 14 lat firmie udało się spopularyzować nad Łabą tę formę podróżowania i zbudować serwis o dobrze postrzeganej marce. Dzięki temu połączeniu zauważalnie zwiększy się społeczność BlaBlaCar w największym pod względem liczby ludności kraju Unii Europejskiej. Mający swoją siedzibę w Monachium zespół Carpooling.com stanie się jedenastym regionalnym oddziałem BlaBlaCar, drugim w Niemczech obok działającego dotąd biura w Hamburgu.

Wraz z mającym siedzibę w Budapeszcie serwisem AutoHop do międzynarodowej społeczności BlaBlaCar dołączają natomiast cztery nowe kraje środkowej Europy: Węgry, Rumunia, Serbia i Chorwacja. Po rozpoczęciu działalności w 2012 roku, AutoHop błyskawicznie stał się wiodącą platformą ride-sharingową w swojej części Europy. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, gdy w ramach swojej ekspansji BlaBlaCar porozumiewał się z lokalnymi firmami, budapesztańskie biuro stanie się jednym z regionalnych oddziałów BlaBlaCar. Będzie on prowadzony przez dotychczasowych właścicieli i założycieli AutoHop.

– To prawdziwa przyjemność ogłosić, że pomyślnie sfinalizowaliśmy rozmowy i łączymy siły z Carpooling.com. Nasze firmy od lat były zaangażowane w realizację podobnej idei, a teraz wspólnie tworzymy zjednoczoną, europejską społeczność miłośników wspólnego podróżowania – cieszy się Nicolas Brusson, współzałożyciel i COO BlaBlaCar. – Te dwie akwizycje to milowy krok naprzód w naszej branży. Oznaczają, że sektor ekonomii współdzielenia wchodzi w fazę konsolidacji. To dobra wiadomość dla konsumentów, bo platformy oparte na zasadach dzielenia się zaczynają na poważną skalę oferować im alternatywę w postaci nowych, pożytecznych i niedrogich usług – dodaje Brusson.

– Cały nasz monachijski zespół z nadzieją oczekuje na przyszłą współpracę z międzynarodowym teamem BlaBlaCar, dzięki której wprowadzimy społecznościowe wspólne przejazdy w zupełnie nową fazę rozwoju – mówi Markus Barnikel, prezes Carpooling.com.

– Oparte na wzajemnym zaufaniu wspólne przejazdy cieszą się rosnącym zainteresowaniem we wszystkich europejskich krajach, gdzie działamy – mówi założyciel i prezes BlaBlaCar, Frédéric Mazzella – Rozszerzenie społeczności BlaBlaCar o Carpooling.com i AutoHop daje nam okazję do udostępnienia lepszej, zintegrowanej platformy dla wszystkich miłośników wspólnych podróży w Niemczech i krajach Europy środkowo-wschodniej. Powstaje wielka społeczność, której aktywność tworzy rzeczywiście działające uzupełnienie do tradycyjnych sieci transportowych – dodaje Mazzella.

Obecnie BlaBlaCar działa w krajach Beneluksu, w Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Indiach, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, na Węgrzech, we Włoszech, Turcji, na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii.