Simpl.rent to startup założony w 2019 roku, który jako pierwszy w Polsce podjął się stworzenia nowego standardu na rynku najmu w obszarze weryfikacji najemców i ograniczania ryzyka związanego z wynajmem. Za jego powstanie odpowiada 4 założycieli łączących kompetencje techniczno-biznesowe z międzynarodowym doświadczeniem: Piotr Pajda, Filip Dykas, Marcin Kopeć oraz Aleksander Radolak.
Branża wynajmu mieszkań potrzebuje nowoczesnych rozwiązań
Simpl.rent odpowiada na problem braku zaufania na rynku najmu poprzez oferowanie kompleksowego produktu, zwiększającego transparentność i cyfryzację procesu weryfikacji najemcy po obu stronach. Jesteśmy pod wrażeniem efektywności zespołu, który świetnie rozumie potrzeby swoich klientów, co przekłada się na tak dynamiczne tempo rozwoju spółki. – podkreśla Aleksander Dobrzyniecki, Partner w Black Pearls VC.
– W odpowiedzi na wciąż odstającą od standardów rynków zachodnich rzeczywistość polskiego rynku najmu jako simpl.rent oferujemy bezpieczne i innowacyjne rozwiązania poprawiające komfort każdej stronie transakcji. Naszą misją jest obniżenie ryzyka finansowego, a także budowanie zaufania poprzez objęcie i zintegrowanie całego procesu najmu od początku do końca. Rynek wynajmu mieszkań to jedna z najbardziej konserwatywnych branż, która do tej pory działała „na papierze”. My pokazujemy, że wcale nie musi tak być – dodaje Filip Dykas, współzałożyciel simpl.rent.
Weryfikacja najemców i ubezpieczenia dla obu stron umowy
Flagowym produktem simpl.rent jest Certyfikat Najemcy stanowiący w pełni zdalną weryfikację najemców. Wiarygodność potencjalnego najemcy sprawdzana jest pod kątem tożsamości, historii kredytowej oraz wysokości zarobków w stosunku do kwoty czynszu nieruchomości. Dzięki wykorzystaniu technologii, danych pochodzących od zaufanych instytucji finansowych i otwartej bankowości weryfikacja wymaga minimalnego zaangażowania stron, a najemca ma gwarancję bezpieczeństwa wrażliwych danych.
Drugim kluczowym produktem tworzonym wspólnie z PZU są pakiety ubezpieczeniowe dla najemcy i wynajmującego. Pierwsze na polskim rynku ubezpieczenie czynszu obniża ryzyko braku płatności przez najemcę, a w połączeniu z Certyfikatem Najemcy, jest dostępne dla właściciela z obniżoną składką.
– Digitalizacja to trend obecny wśród firm ubezpieczeniowych już od kilku lat. Nasza oferta oraz współpraca z firmami technologicznymi jest najlepszą odpowiedzią na wszystkie najważniejsze potrzeby bardzo wymagających dziś klientów, na każdym etapie ich życia prywatnego i zawodowego. Istotne korzyści dla wszystkich stron wypracowujemy w sposób zrównoważony, stabilny i odpowiedzialny. Dlatego też chcąc pomagać budować zaufanie między wynajmującym i najemcą, stworzyliśmy pierwsze na rynku gotowe pakiety ubezpieczeń dla każdej ze stron, które odpowiadają na ich najważniejsze obawy i potrzeby. Filozofia działania polisy jest prosta: jeśli najemca nie płaci czynszu, to firma wypłaca to, czego nie otrzymał wynajmujący. Dodatkowo oprócz komponentu majątkowego polisa oferuje również pomoc prawnika, w razie gdyby lokator nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania. – powiedział Paweł Ochmański, dyrektor Biura Produktów Detalicznych i MSP PZU SA.
Najemcy instytucjonalni celują w dostarczenie 100 000 mieszkań
Polski rynek najmu nieruchomości mieszkaniowych charakteryzuje się podziałem na mieszkania z zasobów gmin i sektor prywatny, który w dużej mierze pozostaje zdominowany przez osoby fizyczne. Skala najmu rośnie, jednak wciąż jest to rynek rozdrobniony i pozbawiony profesjonalizacji. Według danych Eurostatu około 4,2% gospodarstw domowych najmuje mieszkanie i płaci czynsz na poziomie rynkowym (Eurostat, 2018). W porównaniu do krajów Unii Europejskiej Polski rynek pozostaje wciąż poniżej europejskiej średniej (21%) pod względem odsetka gospodarstw domowych zajmujących mieszkanie na podstawie umowy najmu, co stwarza potencjał do dużego rozwoju i czerpania z doświadczeń zachodnich krajów. Niekwestionowanym liderem są Niemcy, gdzie najmujących szacuje się na około 41%.
Istotą w rozwoju polskiego rynku najmu jest rola zagranicznych funduszy inwestycyjnych, które zaczynają profesjonalizować branżę i wnoszą kapitał umożliwiający powstawanie nowych, bardziej uregulowanych stosunków między stronami najmu. Ostatnie cztery lata można uznać za przełomowy okres w rozwoju segmentu najmu instytucjonalnego. Do ważniejszych transakcji można zaliczyć przejęcie w 2019 r. przez niemiecki fundusz TAG Immobilien dewelopera Vantage Development (obecny klient simpl.rent) i ogłoszenie planów zbudowania portfela 10 tys. mieszkań na wynajem, czy wejście na rynek w 2020 r. szwedzkiego HeimstadenBostad. Do końca lipca 2021 r. w Polsce oddano łącznie 7 266 lokali w formie najmu instytucjonalnego. Sama liczba jeszcze nie robi wrażenia, jednak na uwagę zasługują zatwierdzone plany inwestorskie i prognozy ekspertów. Przewiduje się, że w perspektywie kolejnych 5–7 lat zasób może wynieść ponad 100 tys. mieszkań.
Simpl.rent na drodze rozwoju
Widząc lukę rynkową i analizując trendy zespół simpl.rent postanowił wykorzystać okazję, żeby stać się jedną z pierwszych firm dostarczających nowoczesne rozwiązania dla rynku najmu. Od początku działalności startup skupiał się na tworzeniu strategicznych partnerstw i zrozumieniu niezadowolenia każdej grupy docelowej. Do głównych partnerów należą m.in. serwisy OLX i Otodom oraz PZU, a klientami są najwięksi agenci nieruchomości np. Nowodworski Estates, Maxon Nieruchomości i sektor najmu instytucjonalnego (PRS) reprezentowany m.in. przez Resi4Rent i Vantage Development.
Simpl.rent był wielokrotnie doceniany w konkursach startupowych za duży potencjał rozwoju. Do osiągnięć należy ostatnio zdobyta nagroda w ramach Startup Days podczas EuropeanEconomicCongress 2022 w kategorii Client &Lifestyle, jak również tytuł Best FinTechsolution podczas Fintech Startup Arena w 2021 roku. W rozwój startupu są zaangażowani aniołowie biznesu, między innymi związany z rynkiem finansowym i ubezpieczeniowym Paweł Zylm, były prezes BRE Ubezpieczenia i laureat nagrody Business Angel of the Year.
– Zdrowy rynek najmu to taki, w którym zaufanie i bezpieczeństwo jest nierozłącznie wpisane w relacje między stronami. I dotyczy to zarówno najemców, pojedynczych właścicieli, PRS oraz agentów nieruchomości. W simpl.rent towarzyszymy ludziom w ich codziennym życiu. Jesteśmy obok nich i dla nich. Pomagamy zmniejszyć ryzyko związane z wynajmem. Sprawiamy, że najem jest łatwiejszy, szybszy i bezpieczniejszy. Dzięki finansowaniu możemy to kontynuować, budować kolejne elementy ścieżki klientów, przyspieszyć profesjonalizację rynku w Polsce i przygotować się podbój kolejnych rynków – podsumowują Piotr Pajda i Filip Dykas, założyciele simpl.rent.