Każdego roku na świecie zgłaszanych jest 3,3 miliona nowych patentów. Jednocześnie brakuje kompleksowych i wygodnych w użyciu rozwiązań dedykowanych dla tej branży. Z tego powodu blisko 17 miliardów Euro rocznie jest tracone na podwójną pracę działów B+R w samej tylko Europie. Platforma IamIP wychodzi naprzeciw tym problemom i umożliwia firmom technologicznym łatwy przegląd i ocenę ich portfela własności intelektualnej, monitorowanie konkurencji i uzyskiwanie cennych informacji strategicznych.
Dzięki platformie IamIP wszyscy interesariusze związani z IP tj. inżynierowie w działach B+R, prawnicy w działach IP, menedżerowie produktu czy zarząd, mogą współpracować w jednym miejscu. Łatwość użytkowania, ogólnoświatowy zasięg danych patentowych i nowoczesne funkcje prowadzą do efektywnej współpracy, minimalizują ryzyka naruszeń innych patentów i pozwalają odzyskać pełną kontrolę nad procesem tworzenia własności intelektualnej w firmie.
Spółka została założona w Sztokholmie. IamIP szybko weszło na ścieżkę szybkiego wzrostu, najpierw w Skandynawii, następnie na rynkach niemieckojęzycznych (DACH). Spółka utworzyła także swoją siedzibę w Szczecinie, gdzie obecnie rekrutuje specjalistów R&D oraz osoby z obszaru IT. Spółce udało się stworzyć międzynarodowy i zróżnicowany zespół. Dimitris Giannoccaro skupia się na rozwoju strategicznym spółki, natomiast za rozwój technologii w IamIP oraz zarządzanie działem badań i rozwoju odpowiada światowej klasy specjalista w zakresie machine learningu Wojciech Nowicki. Szwedzko-polski zespół obecnie jest dostawcą rozwiązań do zarządzania własnością intelektualną dla firm na całym świecie.
– To dla mnie zaszczyt, ale również powód do dumy, że mogę obsługiwać ponad 100 międzynarodowych klientów – od startupów do firm z listy Fortune 500 – mówi Dimitris Giannoccaro założyciel i Prezes Zarządu IamIP– Nasz sukces opiera się na wyraźnej koncentracji na klientach. Są oni naszym najważniejszym atutem, dzięki któremu możemy dalej rozwijać platformę zgodnie z ich potrzebami. W ostatnim czasie mocno wzmocniliśmy nasz zespół, a dzięki inwestycji Black Pearls VC jesteśmy gotowi, aby przyspieszyć nasz wzrost. Decydując się na inwestycję od Black Pearls VC chcieliśmy mieć na pokładzie partnera, który wie jak skalować i poprawiać efektywność spółek technologicznych. Zależało nam także na wzmacnianiu naszej obecności w Polsce i kontaktach do europejskich korporacji, z którymi fundusz ma świetne relacje.
– IamIP to nasza pierwsza inwestycja w Szwecji. Ta firma idealnie wpisuje się w naszą tezę inwestycyjną: ma silny i dobrze wykwalifikowany zespół, rozwija technologię w oparciu o podejście deeptech budując przewagę konkurencyjną i jednocześnie dostarcza rozwiązania poprawiające ludzkie życie – wyjaśnia Aleksander Dobrzyniecki, Partner w funduszu Black Pearls VC – Ponadto oferta startupu adresuje jedną z ostatnich branż opartych na obsługiwanych manualnie – złożony rynek własności intelektualnej – dodaje Dobrzyniecki.
Inwestycja została wsparta przez Black Pearls VC z funduszu utworzonego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dzięki udziałowi BGK fundusz składa się ze środków programu Jeremie 2 finansowanego z RPO Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.