Xopero rozwija własny zestaw narzędzi natychmiastowego przywracania danych. Inżynierowie spółki stworzyli jedno z najszybszych na świecie rozwiązań do tzw. backupu obrazu dysku. Pod kątem technologicznym prześciga ono produkty największych światowych gigantów, osiągając prędkość aż 1241 MB na sekundę w przypadku backupu przyrostowego. Najnowszą ważną aktywnością spółki jest e-Bezpieczna Polska – bezpłatny program edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa dla firm.
Zainteresowanie cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwach rośnie z roku na rok. Świadczą o tym, m.in. coraz wyższe inwestycje w tym sektorze. Według analiz ośrodka Gartner, w tym roku globalne wydatki na bezpieczeństwo IT wyniosą 124 mld dolarów. Zgodnie z badaniem rynku przeprowadzonym przez Xopero, również w Polsce 48,1% przedsiębiorców zwiększy nakłady w tym zakresie, z czego blisko 65% zainwestuje w rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania awaryjnego.
– Nasze rozwiązanie udostępnia małym i średnim firmom najnowocześniejsze technologie do tworzenia kopii zapasowych, do tej pory zarezerwowane dla dużych korporacji. Zabezpieczamy nie tylko dane, ale i całe środowiska informatyczne naszych klientów – łącznie z wirtualnymi serwerami. W momencie awarii oferujemy szybkie przywrócenie danych, które zapewni firmie ciągłość działania i ograniczy straty związane z przestojem – komentuje Łukasz Jesis, Prezes Xopero.
Przerwy w działaniu firmowych systemów informatycznych generują ogromne koszty. Według badań amerykańskiego Uniwersytetu w Oregonie, jedna godzina takiego przestoju spowodowanego awarią lub atakiem hakerskim, kosztuje małe przedsiębiorstwa średnio 8 tysięcy dolarów. W przypadku średnich firm, kwota ta sięga już 74 tysięcy dolarów i nawet 700 tysięcy, gdy mówimy o dużych firmach. Stąd rosnąca popularność rozwiązań Disaster Recovery as a Service (DRaaS), czyli odtwarzania awaryjnego w formie usługi. Według prognoz MarketsandMarkets, rynek tego typu usług rośnie w tempie ponad 50% rocznie, a w 2020 roku osiągnie wartość blisko 12 miliardów dolarów.
Fundusz Black Pearls VC zainwestował w Xopero 1 mln złotych ze wsparciem programu BRIdgeAlfa, transakcję z ramienia funduszu przeprowadzili Maciej Skórkiewicz (Partner) i Aleksander Dobrzyniecki (Investment Manager).
– Świadomość konieczności zabezpieczenia się przed awariami lub działaniami cyberprzestępców jest w firmach coraz większa. Prewencja to jednak nie wszystko. Równie istotne jest szybkie postawienie firmy na nogi i ciągłość jej funkcjonowania. Takie podejście jest niezbędne w praktycznie każdej skali działania. Xopero oddaje swe narzędzia w ręce małych i średnich firm w modelu SaaS, co jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o potrzeby tego sektora – komentuje Maciej Skórkiewicz, Partner w Black Pearls VC.