Black Pearls VC z kolejnym udanym exitem po przejęciu Solwit przez ALTEN Group

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Black Pearls VC z kolejnym udanym exitem po przejęciu Solwit przez ALTEN Group

Udostępnij:

Fundusz kapitałowy Black Pearls VC ogłasza wyjście ze spółki Solwit, która została przejęta przez międzynarodową grupę konsultingową ALTEN. Jest to kolejne udane wyjście dla funduszu, który osiągnął zwrot 3,16-krotny zwrot z inwestycji.

Solwit, założony przez Leszka Pankiewicza – byłego prezesa Intel Poland i Wojciecha Wasiukiewicza – managera ds. inżynierii w Intel, jest firmą świadczącą usługi inżynierii oprogramowania, która współpracuje z klientami z różnych branż. Spółka powstała w 2011 roku i w krótkim czasie stała się jedną z najważniejszych firm technologicznych w Gdańsku. Black Pearls VC współpracę z Solwit rozpoczęło na przełomie 2015 i 2016 roku, zapewniając finansowanie nowych innowacyjnych rozwiązań. Obecnie spółka zatrudnia ponad 300 inżynierów dostarczających niezawodne rozwiązania programistyczne dla swoich klientów.

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy pomóc w transakcji akwizycji naszej spółki portfelowej Solwit przez Alten Group z Francji. To kolejny udany exit dla nas w Black Pearls VC, i co więcej, moment zmieniający życie dla założycieli, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować. Płynne przejęcie spółki było możliwe dzięki wspólnej pracy ramię w ramię z zespołem zarządzającym spółki. Życzymy Solwit i Alten Group wielu sukcesów w ich przyszłych przedsięwzięciach. Jako fundusz będziemy kontynuować nasze działania w zakresie wspierania wizjonerów w realizacji ich marzeń – mówi Marcin P. Kowalik, Managing Partner, Black Pearls VC.

Przejęcie Solwitu

Grupa ALTEN jest jedną z wiodących europejskich firm konsultingowych, która świadczy usługi obejmujące doradztwo inżynieryjne i usługi rozwoju IT, dzięki zaangażowaniu 54 000 pracowników w 30 krajach na całym świecie. Przejęcie przez Grupę ALTEN jest dowodem ekspertyzy technicznej Solwit, jakości oferowanych usług i potencjału do dalszego rozwoju spółki. Przejęcie zapewni również Grupie ALTEN znaczącą obecność na polskim rynku i oraz ekspansję w sektorze inżynierii oprogramowania w Europie Wschodniej. Transakcja z Solwit to druga strategiczna inwestycja ALTEN Group w 2023 roku i 10 przejęcie od początku 2022 roku. Akwizycje doprowadziły grupę do wzrostu przychodów ze sprzedaży do ponad 3,78 mld euro w 2022 r., co stanowi wzrost o 29,3%, z czego 68,9% przychodów pochodzi z rynków międzynarodowych.

– 12-letnia przygoda biznesowa Solwitu byłaby znacznie trudniejsza, gdybym nie miał wokół siebie ludzi i partnerów skupionych na wspólnym budowaniu wartości naszej firmy. Solwit, jak każda innowacyjna firma, zmagał się z wyzwaniami nadmiaru pomysłów i niedoboru zasobów – w takiej sytuacji pojawienie się Black Pearls VC było dla nas niezbędne. Wspólne podejmowanie wielu wyzwań biznesowych w przeszłości, gdy byliśmy mali, dało nam możliwość świętowania osiągnięcia naszych strategicznych celów. Dziś jesteśmy gotowi wkroczyć na ścieżkę, na której działają duże i globalne firmy. Dzięki Black Pearls VC, że uwierzyliście w Solwit we właściwym miejscu i czasie – mówi Leszek Pankiewicz, założyciel i CEO Solwit.

Akwizycje firm z rejonu CEE

Niedawne wyjścia z inwestycji potwierdzają tezę inwestycyjną funduszu Black Pearls VC, pokazując, że firmy technologiczne z Europy Środkowo-Wschodniej są atrakcyjnymi celami do akwizycji dla partnerów z Europy Zachodniej, którzy cenią sobie zdolność funkcjonowania firm w zmieniających się realiach rynkowych i efektywność kapitałową, którą oferuje region, oraz dostęp do dużej bazy talentów technicznych. Europa Środkowo-Wschodnia oferuje coraz więcej możliwości inwestycyjnych, a w ciągu ostatnich pięciu lat był to najszybciej rozwijający się obszar w Europie pod względem aktywności funduszy VC. Lokalne firmy są także dobrze przygotowane na obecne spowolnienie rynkowe ze względu na swoją wydajność.

– Jako partner zarządzający odpowiedzialny za tę transakcję z naszej strony, jestem dumny z naszej zdolności do prowadzenia naszych spółek portfelowych od etapu zalążkowego aż do wyjścia z inwestycji. To przejęcie jeszcze bardziej ugruntowuje historię naszych sukcesów, z czterema owocnymi wyjściami w ciągu ostatnich dwóch lat, w tym przejęciem Skyrise.tech przez notowany na NASDAQ Etteplan czy też łotewskiego fintechu Nordigen przez GoCardless. Cieszymy się, że nasza strategia inwestycyjna pozwala nam generować zwroty dla naszych LPsów – dodaje
Marcin P. Kowalik, Managing Partner, Black Pearls VC.

Sukcesy Black Pearls VC

Black Pearls VC jest jednym z aktywniejszych funduszy venture capital działających w regionie basenu Morza Bałtyckiego. W poprzednim roku fundusz zrealizował jedenaście inwestycji w tym cztery transakcje follow on, natomiast w tym roku przeprowadził już pięć kolejnych wejść kapitałowych. Dzięki realizacji strategii inwestycyjnej, na przestrzeni ostatnich dwóch lat fundusz wyszedł z czterech inwestycji zwracając z zyskiem kapitał do inwestorów. W ramach portfela inwestycyjnego fundusz posiada udziały w jednej spółce określanej mianem unicorna wycenianej na ponad 2mld euro, a aż 57% najnowszego portfela stanowią startupy zagraniczne. Zespół zarządzający Black Pearls VC przygotowuje się do kolejnych wyjść ze spółek portfelowych oraz do uruchomienia nowego funduszu o zasięgu geograficznym obejmującym kraje basenu morza bałtyckiego.

 

Black Pearls VC inwestuje w Swotzy. Startup pozyskał 500 000 euro

Traxlo pozyskuje 1,1 mln euro na rozwój usług dla branży retail opartych o gig-economy

Fintech Tapline pozyskuje 31,7 mln euro w rundzie pre-seed. Wśród inwestorów Black Pearls VC