BLANK Studio, założone przez byłych deweloperów CD PROJEKT RED, otrzymuje 17 mln dolarów od NEOWIZ

Dodane:

Karolina Kwietniewska Karolina Kwietniewska

BLANK Studio, założone przez byłych deweloperów CD PROJEKT RED, otrzymuje 17 mln dolarów od NEOWIZ

Udostępnij:

BLANK, polskie studio gier założone przez byłych deweloperów CD Projekt RED, ogłosiło, że południowokoreański deweloper i wydawca gier NEOWIZ, zainwestował 17 milionów dolarów, nabywając tym samym 21% udziałów.

Studio BLANK to projekt trójki doświadczonych twórców gier komputerowych, znanych z produkcji Wiedźmina 3: Dizki Tron czy Cyberpunk. Jeszcze do niedawna stali na czele CD Projektu, teraz postanowili pójść własną drogą i stworzyć autorską firmę zupełnie od podstaw.
Mateusz Kanik, Jędrzej Mróz, Marcin Jefimow oraz Mikołaj Marchewka, jeden z założycieli Rookiez from Warsaw S.A., łączą siły i zaczynają pracę nad nowymi projektami. Mateusz Kanik, w rozmowie z Pulsem Biznesu przyznał, że do decyzji o odejściu skłoniło go wypalenie zawodowe i potrzeba wyznaczenia nowego celu.

Emocje, historia i rzemiosło

– Po latach pracy w coraz bardziej konserwatywnej branży jesteśmy gotowi podjąć się odważnych, wpływowych projektów, które podzielają naszą wyjątkową kreatywność i wartości. Tam, gdzie branża głosi dyktaturę kreatywnej jednostki, my chcemy dać własność zespołowi. Tam, gdzie branża stawia na kulturę korporacyjną, my wolimy równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Tam, gdzie branża mówi, że większe jest lepsze, my skupiamy się na wysoce dopracowanych grach, które kładą nacisk na emocje, historię i rzemiosło – przyznał Mateusz Kanik, game director.

Studio BLANK od początku wzbudziło zainteresowanie potencjalnych inwestorów, ale to NEOWIZ, widząc potencjał firmy BLANK jako silnego konkurenta w dziedzinie gier o jakości AAA, postanowił zainwestować w rozwój studia. Obie firmy zdobyły podobne doświadczenie w tworzeniu unikalnych tytułów i mają nadzieję, że ta gamingowa synergia zaowocuje kolejną, spektakularną produkcją.

BLANK Studio entuzjastycznie przyjęło propozycję NEOWIZ – inwestycja może być trampoliną do światowego sukcesu na rynku gier

– Nasz zespół został sprawdzony w boju w kierowaniu dużymi zespołami, zarządzaniu znacznymi budżetami, podejmowaniu trudnych decyzji, usprawnianiu projektów i dostarczaniu dużych wydań. BLANK to coś więcej niż tylko startup; to zjednoczenie weteranów branży, którzy współpracowali ze sobą od lat. Od pierwszego dnia w biurze ruszyliśmy z kopyta, a dzięki NEOWIZ zbudujemy wyjątkowy zespół, który będzie tworzyć gry i historie wywołujące emocje – powiedział Mateusz Kanik.

– NEOWIZ dostrzegł potencjał w naszej debiutanckiej grze oraz długoterminową wizję dla studia. Od naszego pierwszego spotkania było jasne, że Neowiz i BLANK wyjątkowo do siebie pasują i wzajemnie uzupełniają swoje cele. Lies of P zyskało duże uznanie na rynku zachodnim i jest doskonałym przykładem dostarczania wysoce dopracowanych gier, co jest wartością, którą cenimy w BLANK – dodał Mikołaj Marchewska, dyrektor zarządzający BLANK.

BLANK zatrudnia obecnie dziesięciu pracowników, a w najbliższych miesiącach ich liczba wzrośnie do około sześćdziesięciu. Twórcy mają ambicję wzbogacić swoje gry o wyrafinowane doświadczenia, które koncentrują się na wyjątkowości, emocjach i jakości. Nie zamierzają porzucać dawnych formatów, a jedynie postawić gdzie indziej akcenty. Planują także zwiększyć zakres projektów w miarę rozwoju zespołu i jego możliwości.

Travel Games stworzył grę związaną z podróżowaniem po Islandii. Startup przeszedł inkubację w Hub of Talents 2