Blik odnotował ponad 56 mln transakcji w trzecim kwartale 2019 roku

Dodane: 22.11.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Blik staje się coraz bardziej popularny. Tylko w III kwartale 2019 roku za jego pośrednictwem wykonano 56,6 mln transakcji. Klienci w tym okresie korzystali z niego średnio 615 razy dziennie.

Według Polskiego Standardu Płatności (który jest właścicielem Blika) Blik w tym roku uzyskał 35 porc. Udziału wszystkich płatności w Internecie. Jednocześnie z rozwiązania można korzystać już w 2/3 terminali płatniczych oraz w 95 proc. bankomatów. Ilość transakcji Blikiem rok do roku wzrasta o 126 proc.

–  Blik jest najchętniej wybieraną metodą płatności w sieci. Zgodnie z danymi NBP jest wykorzystywany częściej niż karty płatnicze. Badania Mobile Institute pokazują także, że jest dla Polaków preferowaną i najwygodniejszą metodą płatności w e-commerce. Ta popularność przekłada się także na zainteresowanie udostępnianiem BLIKA przez zagranicznych operatorów płatności. W tym kwartale pozyskaliśmy pierwszego globalnego partnera w e=commerce – brytyjską firmę PPRO. Dzięki tej współpracy użytkownicy BLIKA będą mogli płacić nim w wielu globalnych platformach e-commerce – komentuje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

W 2019 roku użytkownicy Blika wykonali 10,5 mln natychmiastowych przelewów, a przelewów na numer telefonu  4,3 mln. Blik udostępniany jest obecnie przez Alior Bank, Bank Millennium, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska oraz Getin Bank. Według twórców Blika w 2020 roku z ich rozwiązania będzie można korzystać na całym świecie.

– W najbliższym czasie przekazywanie pieniędzy Blikiem stanie się jeszcze bardziej funkcjonalne i użyteczne. Pracujemy nad rozwiązaniami, które zmienią sposób, w jaki ludzie będą natychmiastowo oddawać sobie pieniądze – dodaje Dariusz Mazurkiewicz.

Rozwój Blika

W zeszłym miesiącu informowaliśmy, że globalna firma, która umożliwia rozwiązania płatnicze PPRO oraz Polski Standard Płatności podpisał umowę o uczestnictwie w systemie Blik. Oznacza to, że tą metodą będzie można dokonywać płatności w sklepach internetowych na całym świecie.

– To dla nas przełomowa współpraca w zakresie upowszechniania możliwości wykorzystania Blika przy zakupach w zagranicznych sklepach internetowych. Dzięki umowie z PPRO, wielu agentów rozliczeniowych uzyska dostęp do polskiego systemu płatności i zaoferuje je swoim klientom. Jest to również ważny krok, który uatrakcyjni ofertę Blika dla zagranicznych banków – powiedziała wtedy w rozmowie z fintek.pl Monika Król, Wiceprezes Zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

Przypomnijmy, że w tym samym miesiącu informowaliśmy o tym, że Blik oraz Mastercard podjęli współpracę, w ramach której zamierzają umożliwić płatności zbliżeniowe w Polsce oraz za granicą. Już niebawem w systemie Blik pojawi się nowa opcja – płatności zbliżeniowe. Dzięki współpracy z Mastercard będzie można korzystać z niej na całym świecie.

Jak widać twórcy Blika dopiero nabierają rozpędu. Rozwiązanie staje się coraz popularniejsze i ma coraz większe szanse na stanie się globalnym rozwiązaniem w obszarze przelewów automatycznych.