Blinkee rozstawia elektryczne skutery w kolejnych miastach. Wypożyczysz je także w Trójmieście

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Elektryczne skutery wypożyczane na minuty zyskują w Polsce zwolenników. Po Warszawie i Poznaniu przyszedł czas na Trójmiasto. Blinkee udostępnia jego mieszkańcom kilka maszyn.

Rozwój w kraju 

Blinkee rozmieściło w Trójmieście na razie tylko piętaście elektrycznych skuterów, które można wypożyczać na minuty. Jednak z czasem ich liczba ma wzrosnąć najpierw do trzydziestu sztuk, a potem nawet do 200 albo 300. Wszystko zależy od zainteresowania usługą. Pomysłodawcy startupu chcą bowiem na początek dowiedzieć się, jak użytkownicy reagują na tego typu wypożyczalnie, poznać ich opinie i dopiero optymalizować biznes.

Skutery nie będą natomiast dostępne przez cały rok, ale tylko od marca do listopada. Niemniej w tym czasie można z nich korzystać w taki sam sposób jak z miejskich wypożyczalni rowerów albo usług typu car-sharing. Wystarczy więc zarejestrować się za pomocą strony interetowej albo aplikacji mobilnej. Potem znaleźć w pobliży pojazd, odblokować go korzystając ze smartfona, ruszyć w drogę i po zakończonej jeździe zostawić skuter w dowolnym miejscu.

Ekologia

Pomysłodawcy przedsięwzięcia tłumaczą, że maszyny sygnowane przez ich firmę poruszają się z prędkością do 45 km na godzinę i że przejadą na pełnym ładowaniu akumulatora około 80 kilometrów. – Gdy bateria w danym pojeździe będzie już na wyczerpaniu, nasz pracownik podjedzie w miejsce, gdzie znajduje się pojazd, i wymieni w nim baterię – mówi w rozmowie z PAP współtwórca Blinkee Marcin Maliszewski.

Jego zdaniem, elektryczne skutery odpowiadają na problemy miast, które borykają się z hałasem i spalinami. Twierdzi, że udostępniając mieszkańcom tego typu pojazdy daje im wybór i możliwość ochrony środowiska. Okazuje się bowiem, że maszyny należące do Blinkee są ciche i nie emitują żadnych spalin. Poza tym mają rozluźnić zatłoczone ulice. Jednoślady mogą bowiem przemieszczać się miedzy samochodami nawet w korkach.

Cennik

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów związanych z wynajem. Na oficjalnej stronie usługodawcy czytamy, że za minutę wynajmu zapłacimy 69 groszy (albo 59 jeśli studiujemy). Natomiast po 100 minutach jazdy licznik zatrzymuje się i za cały dzień zapłacimy 69 złotych. Możemy także wykupić jeden z trzech abonamentów.

Trójmiasto nie jest pierwszym regionem w Polsce, gdzie Blinkee wystartowało ze swoją usługą. Wcześniej w tym roku udostępniło piętnaście skuterów mieszkańcom Poznania, którzy w ciągu pierwszej doby wypożyczyli pojazdy 500 razy i przejechali łącznie tysiąc kilometrów. Niebawem na tamtejszych ulicach ma pojawić się kolejnych piętnaście sztuk. Kilka miesięcy przed tym startup zadebiutował w Warszawie.

fot. depositphotos.com