Blockchain dla korporacji. Ta technologia zadba o transparentność transakcji

Dodane:

Dominika Zaleska Dominika Zaleska

Udostępnij:

Wartość bitcoina wzrosła od 0 w 2009 r. do prawie 6 tys. dolarów dzisiaj. Wzrost wyniósł ok. 5 tys. w ciągu ostatniego roku. Wielokrotnie słyszy się o nowych milionerach, którzy kiedyś zainwestowali swoje kieszonkowe w bitcoina, a teraz podróżują po całym świecie.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pl.depositphotos.com

Jednak bitcoin i kryptowaluty to tylko mała część drzemiąca pod powierzchnią technologii jaką jest blockchain. Coraz częściej wykorzystywany jest on również jako rejestr zdarzeń, zapisujący trwale całą ich historię. Cechę tę wykorzystał IBM i KDPW (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych) w swoim projekcie eVoting ułatwiającym inwestorom firm z Giełdy Papierów Wartościowych zdalne głosowanie nad uchwałami walnych zgromadzeń akcjonariuszy.  

System ma za zadanie zwiększenie transparentności podejmowanych decyzji oraz zaangażowanie wszystkich akcjonariuszy w ich podejmowanie. Dzięki trwałej historii głosowania wszystkie próby oszustwa są widoczne i łatwo je wychwycić. 

Jednak GPW to tylko 1 z przykładów wykorzystania technologii jaką jest blockchain. Jako kolejny można wymienić NeuFund, platformę do equity crowdfundingu, która pozwala firmom wypuszczanie nowego rodzaju aktywów w postaci tzw. tokenized equity, tokenów, które odzwierciedlają prawdziwą wartość firmy i są równie płynne jak waluta. Podobnie jak w przypadku eVoting, NeuFund wykorzystuje pełną historię transakcji na blockchainie do potwierdzania własności tokenów. 

Innym przykładem wykorzystania blockchaina jest Equifax pozwalający trzymać historię kredytową na blockchainie. Obecne systemy bankowe wykorzystują jedynie część informacji potrzebnych przy ocenie zdolności kredytowej swoich klientów, eliminując dużą grupę klientów i uniemożliwiając im przy okazji otrzymanie kredytu. Rozwiązania takie jak Equifax pozwalają na bardziej rzetelne sprawdzenie historii kredytowej dzięki informacjom z różnych źródeł i historii ich zmian zapisanej na blockchainie. 

Stale zapisywana historia zdarzeń na blockchainie sprawdza się też w biznesach potrzebujących uwiarygodnienia sieci logistycznej swoich produktów. Idealnie przypadek ten wykorzystała The Earth Twine-Stratis Platform, platforma do śledzenia drogi jedzenia morskiego jaką pokonuje od połowu do klienta docelowego, gwarantując przy tym pełną transparentność ich dostawców.

Jednak słysząc o wymienionych wyżej przykładach zastanawiasz się zapewne, co kryje się za tymi platformami i jak w prosty i szybki sposób stworzyć własne rozwiązanie oparte na blockchainie. 

Z pomocą przychodzi rozwiązanie typu open source o nazwie Hyperledger Fabric. To na nim zbudowana jest IBM Blockchain Platform wykorzystywana w systemie eVoting GPW. Przypomnijmy fakt, że IBM stoi za takimi produktami wykorzystywanymi w korporacjach jak: platforma chmurowa Bluemix, system sztucznej inteligencji Watson czy znany z obliczeń statystycznych SPSS Statistics.

Czym jest natomiast Hyperledger? Jest to projekt typu open source stworzony przez Linux Foundation przy współpracy z liderami w finansach, bankowości, internecie rzeczy, łańcuchu dostaw, produkcji i technologii. Idealnie pasuje do potrzeb korporacyjnych.

Obecnie stworzenie prototypu rozwiązania opartego na Hyperledger Fabric za pomocą Hyperledger Composer zajmuje kilka tygodni, a nie miesięcy. Narzędzie posiada możliwość stworzenia testowego blockchaina online bez instalacji dodatkowych narzędzi. 

Jedyne, co trzeba zdefiniować to użytkowników sieci blockchain, zasoby, które będą udostępniane oraz rodzaje transakcji napisanych w tym wypadku w znanym deweloperom javascripcie, tzw. smart-contractów. Hyperledger posiada też gotowe narzędzia do tworzenia REST API na jego podstawie i generator frontendu w Angularze. Istnieją też gotowe szablony sieci takie jak: śledzenie drogi przedmiotów, wydawanie udziałów firmy, rejestrowanie własności, udostępnianie tożsamości, itd.

Wszystko to pozwala w prosty i szybki sposób stworzyć sieć opartą na blockchainie i zacząć czerpać korzyści z “fali” zwanej blockchainem. A warto ją obserwować, gdyż tempo w jakim przypływa jest coraz szybsze. Kto wskoczy na nią w miarę wcześnie, zagwarantuje sobie przewagę konkurencyjną w przyszłości. My już zaczynamy.

Źródła:

https://www.ibm.com/blogs/think/2017/10/poland-blockchain/

https://www.coindesk.com/price/

https://hyperledger.org/

https://hyperledger.github.io/composer/index.html

https://neufund.org/

https://www.equifax.com/personal/

https://stratisplatform.com/2017/08/17/worlds_first_seafood_dedicated_blockchain/ 

Dominika Zaleska

Blockchain developer w Wandlee, Google Developers Group Warsaw Lead

Związana ze światem technologii od 5 lat, a z blockchainem od ponad roku, po 5 latach studiów na SGH i pasji programowania postanowiła rozwijać się zawodowo w tej dziedzinie.