Bloomberg umieścił CD Projekt na liście firm, którym warto się przyglądać w 2020 roku

Dodane: 24.10.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Bloomberg opublikował ranking 50 Companies to Watch in 2020, w którym wskazuje 50 firm, na które według niego warto zwrócić uwagę w 2020 roku. Na liście znalazła się polska firma CD Projekt i to właśnie ona okazała się największym zwycięzcą w tym zestawieniu.
Twórca serii Wiedźmin został zwycięzcą pod względem prognozowanego wzrostu sprzedaży. Według specjalistów gra Cyberpunk 2077 ma przynieść ogromne zyski. Oszacowano, że CD Projekt może spodziewać się w 2020 roku wzrostu sprzedaży nawet o 446,12 procent. Dodatkowo firma zwyciężyła również pod względem prognozowanego wzrostu zysku na akcje, który może wynieść aż 1183 procent.

– Dzięki najbardziej oczekiwanemu RPG-owi Cyberpunk 2077 największy polski producent gier może przebić oczekiwania analityków dotyczące sprzedaży w 2020 roku. Gra może sprzedać się w liczbie 20 mln egzemplarzy – uzasadnił Matthew Kanterman z BI.

CD Projekt w zestawieniu konkurował z prawdziwymi gigantami, takimi jak na przykład chińska firma finansowa i ubezpieczeniowa Ping An, której aktywa wynoszą 1,10 biliona dolarów. Polska firma pod tym względem była spółką, która wśród branych pod uwagę w rankingu miała najmniejsze aktywa, czyli 304,19 mln dolarów. Inni giganci, którzy pojawili się w zestawieniu to między innymi: Facebook, Netflix, Toyota, Volkwagen, T-Mobile, AT&T.

Specjaliście z Bloomberg Intelligence, którzy przygotowali ranking „50 Companies to Watch in 2020” przeanalizowali 2000 firm z całego świata. 50 z nich, które załapało się na zaszczytne miejsce w zestawieniu, to firmy które mogą w przyszłym roku spodziewać się dużych sukcesów oraz te przed którymi stoją największe wyzwania. W rankingu bierze się pod uwagę między innymi takie czynniki jak: wzrost przychodów, marże, udział w rynku czy też zadłużenie.

CD Projekt

Marcin Iwiński i Michał Kiciński CD Projekt założyli, by sprzeciwić się polityce wydawców gier komputerowych, dla których liczył się tylko zysk. – (…) wydanie gry było koszmarem. Trzeba było ją zrobić, zanieść do wydawcy, który mówił, że jej nie chce. Dlaczego? „Bo za duże ryzyko” – mówił Michał Kiciński w książce pt. „Łowcy milionów”. Narzekał, że wydawcy „zaczęli w swoim myśleniu przypominać banki – najważniejsze dla nich było minimalne ryzyko”.

Ich największym sukcesem jak do tej pory jest gra Wiedźmin, która, w Europie okazała się hitem, w ciągu trzech dni sprzedano 35 tys. egzemplarzy. Później było jeszcze lepiej, co zaskoczyło cały zespół.

W zeszłym roku pisaliśmy o tym, że CD Projekt zaprezentował zwiastun gry Cyberpunk 2077 podczas konferencji Microsoftu na targach branży komputerowej E3. Pierwsze reakcje publiczności były entuzjastyczne, jednak później pojawiły się gorzkie słowa krytyki. CD Projekt miał na przygotowanie gry 5 lat, co sprawiło, że społeczność wiązała z nim duże oczekiwania. W końcu firma zawiesiła poprzeczkę bardzo wysoko po tym, jak Wiedźmin podbił serca graczy.

Jak widać sceptyczne głosy nie były prawdziwe, a firmie wróży się ogromny sukces, również w kontekście gry Cyberpunk 2077. Zobaczymy co przyniesie przyszłość i 2020 rok, niemiej dobrze jest zobaczyć polską firmę w zestawieniu Bloomberg, wśród czołowych, światowych gigantów. Będziemy obserwować CD Projekt.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem