Wielu przedsiębiorców obawia się wynajęcia freelancera do wykonania zlecenia. Istnieją jednak systemy, które sprawiają, że praca zdalna bez stałej umowy jest absolutnie bezpieczna i gwarantuje obu stronom pełną satysfakcję.
Brak stałej kontroli nad postępami, obawa przed utratą pieniędzy przy jednoczesnym braku wykonania zlecenia, czy brak dotrzymania terminów, to tylko jedne z wielu czynników, które zniechęcają przedsiębiorców do współpracy z freelancerami i realizowaniu swojego zlecenia przez internet.
Freelancity.pl, portal z ogłoszeniami dla freelancerów, jako jeden z czołowych serwisów w branży, wprowadza rozwiązania, które zapewniają obu stronom umowy pewność co do wykonania zlecenia i bezpieczeństwo dokonywania transakcji. Oto narzędzia, które uspokoją każdego, kto mógłby obawiać się współpracy na podstawie umów cywilnoprawnych i podwykonawstwa..
Płatności bez ryzyka
Obie strony transakcji posiadają darmowe konta depozytowe w systemie Escrow, które zabezpieczają interesy kontrahentów przy realizacji zleceń przez Internet. Zleceniodawca dokonuje przedpłaty ustalonej kwoty za wykonanie projektu na dedykowane konto. Po zatwierdzeniu przez obie strony efektów pracy freelancera, pieniądze automatycznie przenoszone są na jego konto. Płatności można dokonywać za całość projektu, jak również w transzach za kolejne etapy.
Milestones
Narzędzie to pozwala na ustalanie konkretnych efektów pracy, które wyznaczają kolejne etapy zlecenia. Pomaga to w zaplanowaniu i uporządkowaniu całości działań. Milestones służą także dokonywaniu płatności za każdy z wykonanych etapów pracy zdalnej.
Workroom
Służy głównie usprawnianiu komunikacji pomiędzy zleceniodawcą i wykonawcą. Po wybraniu wykonawcy zlecenia, automatycznie na portalu pojawia się opcja wewnętrznego komunikatora, gdzie zapisywane są wszystkie ustalenia zaakceptowane przez obie strony, co czyni je wiążącymi. W Workroomie można również wymieniać się i zapisywać pliki ważne dla realizacji zlecenia.
Komentarz po wykonaniu zlecenia
Na portalu Freelancity.pl każdy użytkownik posiada swoje unikalne konto, przy którym znaleźć można komentarze do zleceń, w których brał udział. Po zakończeniu każdego z nich wystawia się drugiej stronie opinię, która świadczy o jakości współpracy i wykonanego zadania. To rozwiązanie daje zleceniodawcy gwarancję, że wykonawca, którego chce wybrać, to osoba godna zaufania.
– Istnieje wiele sposobów służących zabezpieczeniu interesów obu stron umowy. Freelancer może liczyć na to, że otrzyma zapłatę, a zleceniodawca, że praca będzie wykonana dobrze i w ustalonym terminie. Jak widać, brak stałej umowy o pracę nie ogranicza efektywnego zarządzania projektem, a czasem jest wręcz bardziej efektywne i ekonomiczne – komentuje Sylwia Konik, kierownik portalu Freelancity.pl.
Freelancing jest w Polsce zjawiskiem coraz bardziej popularnym. Wielu ludzi, którzy nie mogą podjąć stałej pracy lub celowo z niej rezygnują, decyduje się na formę zatrudnienia, w której sami wybierają zlecenia, których chcą się podjąć. Pozwala to na specjalizowanie się w konkretnej dziedzinie i czyni z wielu z nich ekspertów na bardzo wysokim poziomie. Natomiast odpowiednie narzędzia sprawiają, że ta forma zatrudnienia jest bezpieczna i atrakcyjna również dla zleceniodawców.