Brainly z Krakowa pozyskało 14 milionów dolarów. Chwali się wynikami i opowiada o planach

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Krakowski startup Brainly pozyskał 14 milionów dolarów między innymi od Kulczyk Investments i dotychczasowych inwestorów. Środki te pomogą platformie edukacyjnej kontynuować globalny rozwój i zatrudnić nowych pracowników.

Na zdjęciu: Michał Borkowski, CEO Brainly | fot. materiały prasowe

Łącznie ponad 38 mln dolarów

– Po spotkaniu z Sebastianem Kulczykiem na początku tego roku, doszliśmy wspólnie do wniosku, że mamy podobną wizję edukacji i wspierania jej rozwoju, dlatego też ogromnie się cieszę, że ta zbieżność pomoże nam tworzyć środowisko, w którym uczniowie mogą dzielić się wiedzą współpracując ze sobą w ramach społeczności – mówi współzałożyciel i CEO Brainly Michał Borkowski. Zamknięta runda finansowania nie jest pierwszą jaką jego zespół ma na koncie, bo do tej pory pozyskał łącznie 38,5 mln dolarów.

Jedną z poprzednich rund zamknął w połowie maja ubiegłego roku, pozyskując wówczas 15 milionów dolarów. Przedstawiciele krakowskiego startupy wyjaśnili wtedy, że przeznaczą zdobyty kapitał na zwiększenie bazy klientów i podobnie jak przy tej rundzie na obsadzenie stanowisk pracy. Wspominali, że zatrudnią w swoim krakowskim biurze programistów, natomiast do oddziału w Nowym Jorku przyjmą specjalistów od marketingu.

100 mln użytkowników

Postępy jakie poczynili od czasu ostatniej rudny finansowania przekonały inwestorów, aby ponownie zaangażowali się w rozwój platformy edukacyjnej. – Brainly idealnie wpisuje się w naszą strategię vc. To bardzo dobry zespół, świetny produkt i globalny potencjał rozwoju. Łączy nas fascynacja nowoczesną technologią oraz partnerskie budowanie wartości – mówi prezes Kulczyk Investments Sebastian Kulczyk. Obok niego udział w tej rundzie wzięli Naspers, General Catalyst, Point Nine Capital i Runa Capital.

Przy tej okazji dyrektor generalny Brainly pochwalił się wynikami serwisu. Jeszcze w maju minionego roku korzystało z niego 60 milionów uczniów, ale dzisiaj liczba ta jest większa o kolejnych 40 milionów. Według przedstawicieli startupu, przekroczenie tego pułapu, stawia Brainly w światowej czołówce firm technologicznych oraz jest ważnym krokiem dla spółki po zeszłorocznym przejęciu największego konkurenta na rynku amerykańskim OpenStudy.

Model Biznesowy  

– Uczenie się jest czymś bardzo indywidualnym dla każdego ucznia, dlatego staramy się, aby każde doświadczenie edukacyjne stało się wspólną i ciekawą podróżą dla studentów z całego świata. Dotarcie do 100 milionów użytkowników miesięcznie wzmacnia nasze przekonanie, że spersonalizowane doświadczenie w uczeniu się to takie, które pomaga uczniom osiągnąć sukces i dające im możliwość wzajemnej pomocy – mówi Borkowski.

Podobnie jak przy okazji ostatniej inwestycji zespół Brainly nie chwali się swoją wyceną i wynikami finansowymi. Jednak wówczas Patrycja Szostakowska z Brainly wyjaśniła Money.pl, że firma jeszcze nie zarabia, ale pracuje nad skutecznym modelem biznesowym. Wspominała też, że nie zamierzają zarabiać na reklamach, ale raczej na mikropłatnościach i że niebawem będą testować taki sposób monetyzacji projektu.