Zadane.pl zgarnia 15 mln dolarów. Startup ma zacząć wkrótce zarabiać

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Krakowski startup Zadane.pl ma już 60 mln użytkowników, działa w 35 krajach i ma apetyt na więcej. Zamierza m.in. pozyskać nowych klientów i rozwinąć swoje biura w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Na ten cel pozyskał właśnie 15 milionów dolarów.

Brainly pozyskało 15 mln dolarów

W spółkę znaną na świecie, jako Brainly zainwestował fundusz Naspers z RPA, do którego należą serwisy Allegro i OLX, a także amerykański General Catalyst. Łącznie wpompowały w przedsięwzięcie piętnaście milionów dolarów. Przedstawiciele firmy nie ujawniają natomiast ile udziałów w spółce w zamian za kapitał objęły oba podmioty.

W rozmowie z serwisem Money.pl Patrycja Szostakowska z Zadane.pl powiedziała, że firma nie podaje informacji, które dotyczą wyceny spółki i tego, czy trzech założycieli startupu zachowało pakiet kontrolny. Zdradziła z kolei, że nikt z Nespersa nie wejdzie do zarządu firmy, natomiast nowi udziałowcy otrzymają jedno miejsce w radzie inwestorów Brainly.

Do końca roku zdobędą 40 mln użytkowników

Pozyskane właśnie środki finansowe, startup przeznaczy na obsadzenie stanowisk pracy. I tak, w krakowskim biurze zamierza zatrudnić programistów, zaś do oddziału w Nowym Jorku przyjąć specjalistów od marketingu. Planuje także rozszerzyć działanie serwisu na arenie międzynarodowej, natomiast nie ujawnia kierunków ekspansji. Patrycja Szostakowska dodaje, że do końca roku Zadane.pl chce zwiększyć liczbę użytkowników do 100 milionów.

Póki co jest ich 60 milionów. Mimo to Zadane.pl wciąż nie zarabia, podaje magazyn Money.pl. Niemniej zamierza wprowadzić wkrótce skuteczny model biznesowy, który nie będzie opierać się na reklamach, a na mikropłatnościach. Szostakowska wyjaśnia, że wkrótce sturtup rozpocznie testować wspomniany sposób monetyzacji, najpierw na dojrzałych rynkach, gdzie serwis skupia pokaźną rzeszę internautów.

General Catalyst ponownie inwestuje

Ta runda finansowania jest drugą, którą w ciągu dwóch lat zamknął startup. W październiku 2014 roku spółka pozyskała 9 milionów dolarów. Wówczas w przedsięwzięcie zaangażował się fundusz General Catalyst, który i tym razem bierze udział w inwestycji. Od tego czasu Brainly podwoił liczbę użytkowników platformy. Teraz, z 15 milionami dolarów w portfelu, szykuje się do kolejnego skoku.