Branża turystyczna w kryzysie. Wakacje.pl zwalniają kilkadziesiąt pracowników

branza turystyczna w kryzysie wakacjepl zwalniaja kilkadziesiat pracownikow
Udostępnij:
Branża turystyczna pozostaje w wielkim kryzysie wywołanym światową pandemią. W efekcie pod koniec marca Wakacje.pl zwolniły kilkadziesiąt pracowników. Reszta osób pracuje w trybie zdalnym.

Koronawirus opanował cały świat. Na dzień dzisiejszy (1 kwietnia) tylko w Polsce odnotowano 2347 przypadków zakażenia i 35 zgonów. Trudna sytuacja dotyczy całego świata. Zostały wstrzymane loty, pozamykane restauracje i hotele. Dla branży turystycznej, która w normalnych warunkach, właśnie szykowałaby się na sezon, to prawdziwa tragedia.

Jak ustalił serwis Wirtualnemedia.pl spółka Wakacje.pl (należąca do Wirtualna Polska Holding) 31 marca podjęła decyzję o zwolnieniu kilkudziesięciu pracowników. Zwalniać będzie także My Travel i Wakacyjny Świat.

– Mogę potwierdzić, że dzisiaj rozwiązaliśmy umowy z kilkudziesięcioma osobami. Decyzja dla zarządu Wakacje.pl była bardzo trudna, niestety konieczna w sytuacji w której ruch turystyczny na świecie w zasadzie nie istnieje. Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu – tłumaczy w rozmowie z serwisem Michał Siegieda, dyrektor ds. komunikacji i PR w Wirtualna Polska Holding.

Rozwój Wakacje.pl w ostatnich latach

Obecna sytuacja jest trudna, zwłaszcza że w ostatnich latach spółka bardzo dobrze sobie radziła, a jej wyniki były coraz lepsze. Wakacje.pl zostały przejęte przez Wirtualna Polska Holding w 2015 roku. Grupa wydała wtedy 84 miliony złotych na przejęcie Enovatis, czyli właściciela trzech portali turystycznych: wakacje.pl, easygo.pl i wypoczynek.pl. Ta inwestycją grupa po raz pierwszy weszła w branżę turystyczną.

Grzegorza Czapskiego, VP Corporate Development Grupy WP, powiedział wtedy, że turystyka w najbliższych latach będzie rosła od 15 do 17 proc.. – Inwestujemy w segment o silnych napędach rynkowych wspieranych megatrendami bogacenia się społeczeństwa, wzrostu częstotliwości wyjazdów urlopowych i aktywności turystycznej mieszkańców mniejszych miejscowości – powiedział wtedy Czapski.

W 2018 roku Wakacje.pl odnotowały 15,74 mln złotych zysku netto. W tym samym roku spółka sieć biur podróży My Travel i Parklot. Natomiast w 2019 roku firma przejęła kolejny podmiot, tym razem była to spółka  Travel Network Solutions (do której należy Wakacyjny Świat). Transakcja opiewała na 6,4 mln złotych. W połowie 2019 roku Wakacje.pl spółka poinformowała, że spodziewa się 20 proc. wzrostu przychodów pod koniec roku.

Nikt nie spodziewał się tego co się wydarzy. Natomiast dynamiczny rozwój i wzrost spółki jak za cięciem noża zatrzymała pandemia koronawirusa. Wydarzenia z ostatnich trzech miesięcy przełożyły się na zmniejszenie ceny akcji Wirtualna Polska Holding o 22,6 proc.