BrightCap Ventures uruchamia Fund II o wartości 60 mln euro. Kierunek: spółki z Rising Southeastern Europe

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

BrightCap Ventures uruchamia Fund II o wartości 60 mln euro. Kierunek: spółki z Rising Southeastern Europe

Udostępnij:

BrightCap Ventures z siedzibą w Sofii w Bułgarii, inwestor venture capital, ogłosił właśnie zamknięcie swojego nowego funduszu, Fund II o wartości 60 mln euro. Na inwestycje mogą liczyć startupy z regionu Rising Southeastern Europe.

BrightCap II jest finansowany przez Unię Europejską – NextGenerationEU przy wsparciu finansowym rządu Bułgarii w ramach bułgarskiego Krajowego Planu Odbudowy oraz przy wsparciu finansowym rządu Rumunii w ramach rumuńskiego funduszu kapitałowego na rzecz odbudowy. Bułgarskie VC wykorzysta kapitał do inwestowania w założycieli z Rising Southeastern Europe – regionu, w którym znajdują się „wybitne talenty technologiczne i rosnąca liczba globalnych sukcesów w ostatnich latach”, jak informują reprezentanci funduszu w swoim komunikacie prasowym.

– BrightCap II to dla nas nowy, ekscytujący krok – większy fundusz o szerszym zakresie i jeszcze większych ambicjach niż nasz pierwszy. Jednocześnie nasza filozofia współpracy z głęboko technicznymi założycielami z doświadczeniem w danej dziedzinie i globalnym zasięgiem od pierwszego dnia nie uległa zmianie. Dzięki temu jesteśmy ugruntowani w erze sztucznej inteligencji, w której możliwości wydają się wszędzie, ale niewielu może zbudować trwałych zwycięzców technologicznych – podkreśla Georgi Mitov, partner zarządzający w BrightCap Ventures.

Wsparcie w skalowaniu

BrightCap chce pomóc founderom z Rising SEE w skalowaniu na rynki Europy Zachodniej i USA. Fund II ma na celu inwestowanie w globalnie skalowalne firmy technologiczne z Europy Południowo-Wschodniej w trzech priorytetowych sektorach:

  • Future of Work,
  • Digital Health,
  • Fintech.

Początkowe inwestycje wyniosą od 0,4 mln euro do 3 mln euro i będą ukierunkowane na etapy pre-seed i seed. BrightCap II jest jednym z niewielu funduszy venture capital, w którym większość partnerów generalnych stanowią kobiety. Różnorodność doświadczeń, pomysłów i perspektyw jest podstawą procesu decyzyjnego BrightCap, jak twierdzą przedstawicielki funduszu.

Fundusz łączy w sobie kapitał publiczny, zarządzany przez EFI, a także ponad 30 procent kapitału prywatnego od nowych i istniejących inwestorów indywidualnych i korporacyjnych. Fundusz II jest również pierwszym funduszem VC, który przyciągnął fundusze RRF z dwóch krajów, Bułgarii i Rumunii.

– Cieszymy się, że możemy kontynuować współpracę z niesamowitymi przedsiębiorcami w naszym regionie i z diaspory za granicą. Kilka pierwszych inwestycji z Fund II jest już na etapie finalizacji i nie możemy się doczekać, aby podzielić się tym, nad czym pracowaliśmy po ich sfinalizowaniu – komentuje Elina Halatcheva, partnerka zarządzająca w BrightCap Ventures.

Pierwszy fundusz BrightCap okazał się sukcesem dzięki znaczącym inwestycjom, w tym LucidLink, Pliant i Enview. W portfelu odnotowano 5 udanych wyjść z 22 inwestycji, a firmy pozyskały ponad 150 mln USD w postaci kapitału uzupełniającego.

– Branża technologiczna stoi przed kluczowym momentem. Dzięki BrightCap II mamy okazję uchwycić następną generację definiujących kategorię firm z naszego regionu i pielęgnować je do sukcesu. Z niecierpliwością czekam na wniesienie mojego doświadczenia w branży technologicznej do wspierania startupów SEE w skalowaniu ich działalności i zdobywaniu globalnych rynków – podsumowuje Diana Stefanova, która dołącza do zespołu jako pełnoetatowy partner po 16 latach pracy w VMware.

Czytaj także: