Europejski Insytut Innowacji i Technologii (EIT) przyznał polskiej firmie Britenet Med milion euro dofinansowania. Środki mają wesprzeć rozwój MoodMon, który przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, monitoruje stan zdrowia psychicznego pacjentów. System analizuje dane behawioralne z urządzeń mobilnych, przewidując wahania nastroju i informując opiekunów o potencjalnych zagrożeniach. MoodMon przeszedł już badania kliniczne, które potwierdziły jego skuteczność na poziomie 89,5%.
– Flagship Call to inicjatywa, która stawia na dialog i współpracę, mające realną moc zmieniania europejskiej opieki zdrowotnej. Projekt MoodMon pokazuje, jak potężne mogą być międzynarodowe partnerstwa w tworzeniu rozwiązań, które są nie tylko nowatorskie, ale także skalowalne i skuteczne. Z niecierpliwością czekamy na efekty, by przekonać się, jak MoodMon poprawi życie pacjentów z zaburzeniami afektywnymi – mówi Joanna Broy, przedstawicielka EIT Health w Polsce.
Tradycyjne metody monitorowania stanu zdrowia psychicznego nie zawsze są wymierne. Opierają się bowiem na subiektywnych raportach i samoobserwacji – to zaś może okazać się niewystarczające. Powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia, depresja i choroba dwubiegunowa dotykają ok. 280 milionów osób na całym świecie.